Nawigacja
W momencie zawierania związku małżeńskiego oboje z mężem byliśmy niewierzący. Czy w tej sytacji jestem z nim związana do końca życia i czy jest możliwy ponowny ślub?

Ja w ostatnim czasie nawróciłam się, on nie i w tej chwili chce odejść. Czy jest możliwy ponowny ślub w tej sytuacji, czy jestem z nim związana mimo wszystko do końca życia? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pismo Święte wskazuje, że związek małżeński na całe życie, tak zwany „niewolniczo związany” (1 Koryntian 7:10), odnosi się do małżeństwa dwóch ludzi duchowo odrodzonych [(Tytusa 3:3-7) nowonarodzonych (Jana 3:1-8) – co to znaczy, dowiesz się, klikając tutaj], dla których „świat jest ukrzyżowany, a oni dla świata” [(Galacjan 6:14) więcej na ten temat tutaj]. Dopiero w Jezusie Chrystusie człowiek staje się nowym stworzeniem (2 Koryntian 5:17-20) i zaczyna podlegać prawu Chrystusowemu (prawu Nowego Przymierza – po szczegóły na ten temat kliknij tutaj). Jest to ściśle związane z małżeństwem ludzi duchowo odrodzonych, ponieważ autorem tego związku jest sam Bóg. Zaplanował On jedną kobietę dla jednego mężczyzny na całe życie (Mateusza 19:4) aż do rozdzielenia przez śmierć (1 Koryntian 7:10).

Z twojego listu wynika, że wasze małżeństwo jest związkiem mieszanym (wierząca z niewierzącym, trzecia kategoria małżeństw, które wyróżnia Pismo Święte – szczegóły na ten temat znajdziesz, klikając tutaj). Zasady postępowania w przypadku rozwodu w tego rodzaju małżeństwie (a więc ewidentnie chodzi tu o twoją sytuację) wskazuje nam 1. List do Koryntian 7:15: „[...] a jeśli poganin chce się rozwieść, niechże się rozwiedzie; w takich przypadkach brat czy siostra nie są niewolniczo związani, gdyż do pokoju powołał was Bóg”.

Rozwód w takim przypadku jest dozwolony, ale nie zalecany (1 Koryntian 7:12-13 / 1 Piotra 3:1-4), co powinno motywować cię do walki o wasze małżeństwo (1 Piotra 3:1-4) i zbawienie męża (1 Tymoteusza 5:8). Jednocześnie chciałbym cię przestrzec, że jeśli szukasz jedynie biblijnego uzasadnienia na rozwiązanie waszego związku (z różnych powodów), Jezus cię z tego rozliczy (2 Koryntian 5:10-11). Piszę to, ponieważ wielu wierzących popełnia w tej kwestii nieodwracalny błąd. Proszę więc: nie poddawaj się zbyt łatwo. Jesteś młodą chrześcijanką, a Bóg może użyć właśnie tej sytuacji, aby wzmocnić twoją wiarę, utwierdzić wasz związek i twoją osobistą relację z Bogiem. Więc weź to sobie do serca, bądź z Bogiem szczera, a On wszystko właściwie ułoży.

Myślę, że załatwiliśmy kwestię, czy jesteś związana ze swoim mężem do końca życia. Odpowiedź brzmi: „NIE”. Teraz zajmiemy się tematem ponownego małżeństwa.

Tu zasady postępowania możemy zaczerpnąć z 1. Listu do Koryntian 7:9 i innych fragmentów odnoszących się do małżeństw ludzi duchowo odrodzonych (1 Koryntian 7:39). Niestety w tej kwestii zdania chrześcijan są podzielone, ponieważ niektórzy uważają, że „wyjątek Mateuszowy” [(Mateusza 19:9) – więcej na ten temat dowiesz się, klikając tutaj] i zasada z 1. Listu do Koryntian 7:15 zezwalają na rozwód, ale nie na ponowne małżeństwo. Chciałbym jednak przypomnieć, że małżeństwo nierozerwalne [niewolniczo związane (1 Koryntian 7:10)] dotyczy osób odrodzonych, a „wyjątek Mateuszowy” (jak również zasada z 1. Listu do Koryntian 7:15) zezwala na rozwód i dotyczy małżeństwa mieszanego (związku osoby odrodzonej z nieodrodzoną).

Jeśli chodzi o rozwód w małżeństwie rozerwalnym (nie niewolniczo związanym), należy również rozumieć, że jest pozwolenie na ponowny związek, choć nie jest to wyraźnie powiedziane i raczej nie zalecane (1 Koryntian 7:32-35 / Łukasza 14:20). W takim przypadku osoba decydująca się na kolejne małżeństwo nie popełnia cudzołóstwa [jak to jest w sytuacji rozwodu ludzi duchowo odrodzonych (Mateusza 19:9)], chyba że chce poślubić kogoś z rozbitego związku ludzi duchowo odrodzonych (Łukasza 16:18). Dlatego należy być ostrożnym, jeśli chodzi o osobę, z którą zawiera się ponowny związek.

Łukasza 16:18
„[...] każdy, kto opuszcza żonę swoją, a pojmuje inną, cudzołoży, a kto opuszczoną przez męża poślubia, cudzołoży”.

Jeśli chodzi o twój przypadek, uważam, że powinnaś cierpliwie czekać na decyzję męża, próbując podtrzymać związek. Ostatnie słowo należy do Boga, który dokonuje cudów. Jeśli masz z Nim właściwą relację, On poprzez Ducha Świętego pomoże ci podjąć właściwą decyzję.

Dziękuję. Jeśli chcesz omówić coś jeszcze, napisz.
Luke/luke@zajezusem.com     
  wyślij komuś link
  Ogłoszenia

  Twoje radio - Wiara i Wolność (Chicago wpna 1490 AM, Niedziela 5:00 PM). Po więcej informacji: www.wiaraiwolnosc.pl

  Jeśli chciałbyś otrzymać darmowy film Jezus (DVD), kliknij tutaj
  Jeśli chciałbyś dowiedzieć się z jakiego powodu,
  kliknij tutaj


  Jeśli chciałbyś zadać pytanie lub wyrazić opinię, kliknij tutaj

  Jeśli masz sugestie
  jak możemy efektywniej służyć Jezusowi,
  kliknij tutaj

  Jeśli na stronie www.zaJezusem.com znalazłeś materiał nie posiadający praw autorskich proszę o kontakt.

   
     
   3153933