Nawigacja
Właśnie dziś studiowałam 2 Księgę Mojżeszową 4:24-26 i nie za bardzo wiem o co tu chodzi. Jak Ty to rozumiesz?

2 Mojżeszowa 4:24-26
„[...] w czasie drogi, na noclegu, natarł na niego Pan i chciał go zabić. (25) Wtedy Sypora wzięła ostry kamień, odcięła napletek syna swego i dotknęła nim sromu Mojżesza, i rzekła: Jesteś mi oblubieńcem krwi. (26) I zaniechał go. Wtedy ona rzekła: Oblubieńcem krwi przez obrzezanie”.

W 4 rozdziale 2. Księgi Mojżeszowej znajdujemy pobieżny opis kilku historii, wśród których nagle pojawia się ta. Całe to zdarzenie z Mojżeszem zostało opisane tylko w trzech wersetach (24-26) i nie jest kontynuowane. Z innych fragmentów Pisma Świętego możemy jednak dowiedzieć się, o co tutaj chodzi (Izajasza 34:16). W celu zrozumienia, dlaczego tak to wygląda, zachęcam cię do poznawania historii Pisma Świętego (aby dowiedzieć się, w jaki sposób spisywano treść Biblii, później ją odzyskiwano i tłumaczono, a także jak dotarła ona do naszych rąk w obecnej formie, kliknij tutaj lub tutaj).

Historia z 2. Księgi Mojżeszowej 4:24-26 dotyczy powracającego do Egiptu po 40 latach Mojżesza z żoną Syporą i dwoma synami, Gerszonem i Eliezerem. Sypora była poganką [córką Jetry, kapłana Medianitów (2 Mojżeszowa 3:1)], a dzieci nie zostały wychowane w żydowskiej tradycji [dowodzi tego brak obrzezania u jednego z synów (2 Mojżeszowa 4:25)]. Bóg w tym fragmencie domaga się od Mojżesza wypełnienia zaniedbanego przez niego prawa dotyczącego przymierza zawartego z Izraelem.

1 Mojżeszowa 17:9-14
„[...] nadto rzekł Bóg do Abrahama: Ty zaś, a po tobie wszystkie pokolenia, dochowujcie przymierza mego. (10) A to jest przymierze moje, przymierze między mną a wami i potomstwem twoim po tobie, którego macie dochować: obrzezany zostanie u was każdy mężczyzna. (11) Obrzeżecie mianowicie ciało napletka waszego i będzie to znakiem przymierza między mną a wami. (12) Każde wasze dziecię płci męskiej, po wszystkie pokolenia, gdy będzie miało osiem dni, ma być obrzezane; podobnie też wszystkie inne dzieci, zarówno urodzone w domu jak i nabyte za pieniądze od jakiegokolwiek cudzoziemca, który nie jest z potomstwa twego, (13) obrzezany ma być; zarówno urodzony w domu twoim jak i nabyty przez ciebie za pieniądze. I będzie przymierze moje na ciele waszym jako przymierze wieczne. (14) A nieobrzezany mężczyzna, który nie będzie miał obrzezanego ciała napletka swego, będzie wytępiony z ludu swego, bo złamał przymierze moje”.

Księga Wyjścia 12:47-49
„[...] cały zbór izraelski będzie tego przestrzegał! (48) A jeśli zatrzyma się u ciebie cudzoziemiec i będzie chciał obchodzić Paschę Pana, spraw wpierw, żeby wszyscy męscy członkowie jego rodziny zostali obrzezani, i wtedy może brać udział w święcie, i będzie zrównany z tubylcem; lecz żaden nieobrzezany nie będzie z niej spożywał. (49) Jedno prawo obowiązywać będzie tubylca i cudzoziemca, goszczącego wśród was”.

Sypora obrzezała syna, ratując tym sposobem Mojżesza od śmierci. Obrzezanie stanowiło dla Izraelitów przykazanie i znak przymierza, a także świadczyło o tym, że byli Bożym ludem (1 Mojżeszowa 17:10-14). Bóg uczył ich posłuszeństwa i był konsekwentny w egzekwowaniu prawa – szczególnie jeśli chodziło o liderów, a Mojżesz miał zostać jednym z nich. Bóg musiał więc przygotować go do tej posługi i uważam, że w tej historii o to właśnie chodzi. Ja w taki sposób to rozumiem.

Dziękuję, Luke/luke@zaJezusem.com     
  wyślij komuś link
  Ogłoszenia

  Twoje radio - Wiara i Wolność (Chicago wpna 1490 AM, Niedziela 5:00 PM). Po więcej informacji: www.wiaraiwolnosc.pl

  Jeśli chciałbyś otrzymać darmowy film Jezus (DVD), kliknij tutaj
  Jeśli chciałbyś dowiedzieć się z jakiego powodu,
  kliknij tutaj


  Jeśli chciałbyś zadać pytanie lub wyrazić opinię, kliknij tutaj

  Jeśli masz sugestie
  jak możemy efektywniej służyć Jezusowi,
  kliknij tutaj

  Jeśli na stronie www.zaJezusem.com znalazłeś materiał nie posiadający praw autorskich proszę o kontakt.

   
     
   3157451