George Muller

George Müller (ur. 27 września 1805 w Kroppenstedt; zm. 10 marca 1898 w Bristolu) – założyciel sieci sierocińców w Bristolu i nauczyciel biblijny, działacz Plymouth Brethren.

Müller urodził się w Prusach, w młodości kradł, pił alkohol i grał w karty. Gdy miał 15 lat zmarła jego matka. Za namową ojca poszedł na studia teologiczne w Halle, gdzie się nawrócił na chrześcijaństwo.

Chciał zostać misjonarzem wśród Żydów, dlatego wyjechał do Londynu do Instytutu Misyjnego. Zrezygnował jednak z tego i został kaznodzieją małego zgromadzenia. W 1830 ożenił się i przeniósł się do Bristolu. Troszczył się o sieroty z najbiedniejszych dzielnic tego miasta. Przez 63 lata prowadził sierocińce. Przez te lata Müller dał chrześcijańskie wykształcenie 122 683 dzieciom. Około 250 tys. Biblii i prawie 1,5 mln Nowych Testamentów rozdał w kraju i zagranicą. Około 250 tys. funtów wysłał misjonarzom na całym świecie. Znany przedstawiciel ruchu Plymouth Brethren, wpierw był Baptystą, potem Exclusive Brethren a na końcu Open Brethren. Na film o Georgu Mullerze zapraszam, kliknij tutaj.