Ma swoją siedzibę w Dąbrowie Górniczej. Opiera swoją działalność na pracy społecznej ogółu członków, prowadzoną przez trzeźwiejących alkoholików, ich rodziny, oraz sympatyków, którzy promują trzeźwy styl życia.
Stowarzyszenie zarejestrowane w Sądzie Rejonowym w Katowicach i zgodnie ze Statutem nie prowadzi działalności gospodarczej. Stowarzyszeniem kieruje pięcioosobowy zarząd. Praca w naszym Stowarzyszeniu stawia przed nami duże wyzwania, których na pewno nie da się zrealizować w ośmiogodzinnym trybie pracy, ale – wobec drugiego człowieka nie można być obojętnym!!!!!!!!!
Skupiamy ludzi wrażliwych, preferujących niealkoholowy sposób życia – bycia, oraz spędzania wolnego czasu i wypoczynku.
Stowarzyszenie ma charakter otwarty. Współpracujemy z organizajami, stowarzyszeniami abstynenckimi i trzeźwościowymi, fundacjami o podobnych celach, myślach o innych „Ten zwycięża, kto drugiemu da najwięcej światła od siebie” Adam Asnyk.
Nie trzeba być członkiem Stowarzyszenia, aby skorzystać z naszych propozycji wystarczy zgłosić się do Grupy Wsparcia.
Poprzez nasze działania osiągamy i realizujemy następujące zadania:
1. Propagujemy, promujemy i pokazujemy niealkoholowy, twórczy, trzeźwy modelu życia, wypoczynku i spędzania wolnego czasu. Pokazujemy i uczymy jak można żyć, bawić się i wypoczywać na trzeźwo.
2. Zaadoptowanie nowego pomieszczenia przy ul.Sikorskiego 7, który będzie służył dla ludzi z problemami, oraz dzieci.
3. Organizowanie poradnictwa, gdzie osoby uzależnione mogłyby w indywidualnych rozmowach przedstawiać swoje problemy i w razie potrzeby skierować ich do poradni specjalistycznej lub ośrodka.
4. Organizowanie wyjazdów terapeutycznych. Co najmniej 8 wyjazdów na Dni Trzeźwości do Wisły. Poprzez tego typu imprezy umacniamy często naderwane przez alkohol więzy rodzinne – dzięki takim działaniom wiele rodzin znacznie poprawiło swoje funkcjonowanie.
5. Organizowanie wyjazdów terapeutycznych. Co najmniej 4 wyjazdów na Dni Upamiętania do Ustronia. Poprzez tego typu imprezy umacniamy często naderwane przez alkohol więzy rodzinne – dzięki takim działaniom wiele rodzin znacznie poprawiło swoje funkcjonowanie.
6. Objęcie opieką i wyprowadzenie z uzależnień od alkoholu i narkotyków osób, które same nie są w stanie uporać się z tym problemem, ale są chętne do współpracy.
7. Rozszerzenie działalności wśród dzieci i młodzieży (oś.Sikorskiego) i nie tylko
8. Bezpośredni kontakt z rodziną osoby uzależnionej celem:
a. Zachęcenia rodziny do czynnego zaangażowania się w procesie leczenia pacjenta.
b. Uświadamiania o ogromnej roli w tym procesie rodziny.
c. Pomocy rodzinie będącej w trudnej sytuacji socjalno-bytowej.
d. Integracja rodzin z problemem alkoholowym organizowanych przez nas pikników, festynów, Świąteczne Niespodzianki, itp. W imprezach biorą udział całe rodziny, łącznie z dziećmi. Zależy nam, aby cała rodzina wyszła z domów, gdzie być może na codzień jest wiele przemocy, łez, itp. Bycie w grupie z innymi rodzinami daje szansę obserwacji, podpatrywania i wybierania dla siebie odpowiednich wzorów zachowań.
e. Pomoc w powrocie do prowadzenia życia bez alkoholu osobom, które ukończyły proces leczenia w oddziałach odwykowych i innych ośrodkach zamkniętych. Proponujemy, aby osoba utrzymująca abstynencję zaczęła zmieniać sposób myślenia, z „nie piję ,bo mi nie wolno” na „nie piję, bo taki jest mój wybór-alkohol nie jest mi potrzebny do życia” f. Pokazujemy jak trzeźwieć radośnie i jak z trzeźwości uczynić wartość pozytywną, a nie karę.
g. Współpracę z ośrodkami Pomocy Społecznej, zakładami pracy, i innymi instytucjami celem uzyskania pomocy materialnej osobom uzależnionym i ich rodzinom, korzystających z grupy wsparcia.
Harmonogram zajęć w naszej grupie, ( na chwilę obecną):
Środa, w godzinach od 18:00 – 20:00 grupa wsparcia.
Ząbkowice ul. Sikorskiego 7
Spotkania integracyjne przynajmniej raz w miesiącu.
Czas spędzony z dziećmi, dla dzieci-gry, zabawy, rozmowy rozwiązywanie problemów, (OKRES WAKACYJNY CO DRUGI DZIEŃ)
Co miesięczne wyjazdy terapeutyczne, (3 dniowe do Wisły).
Kwartalne wyjazdy terapeutyczne, (3 dniowe do Ustronia).