Co to jest ogłaszanie Słowa Bożego?

Jak wynika z kontekstu Pisma Świętego, ogłaszanie Słowa Bożego oznacza mówienie ludziom (lub jednostce) tego, co chce mówić do nich Bóg. Przykładem ze Starego Testamentu byli prorocy, którzy mówili w imieniu Pana Boga:

1 Samuela 2:27
„[…] i przyszedł pewien mąż Boży do Heliego i rzekł do niego: Tak mówi Pan: Zaiste objawiłem się domowi twego ojca, gdy byli w Egipcie poddani domowi faraona […]”.

Sędziów 6:8
„[…] posłał Pan do synów izraelskich męża, proroka, który rzekł do nich: Tak mówi Pan, Bóg Izraela:Ja wywiodłem was z Egiptu i wyprowadziłem was z domu niewoli […]”.

Jeśli chodzi o Nowy Testament, „ogłaszanie Słowa Bożego” może dotyczyć proroków, którzy zostają posłani przez Boga (podobnie jak w Starym Testamencie).

Dzieje Apostolskie 13:1-4
„W Antiochii, w tamtejszym zborze, byli prorokami i nauczycielami: Barnaba i Symeon, zwany Niger, i Lucjusz Cyrenejczyk, i Manaen, który się wychowywał razem z Herodem tetrarchą, i Saul. (2) A gdy oni odprawiali służbę Pańską i pościli, rzekł Duch Święty: Odłączcie mi Barnabę i Saula do tego dzieła, do którego ich powołałem. (3) Wtedy, po odprawieniu postów i modlitwy, nałożyli na nich ręce i wyprawili ich. (4) A oni, wysłani przez Ducha Świętego, udali się do Seleucji, stamtąd zaś odpłynęli na Cypr […]”.

W dzisiejszych czasach Bóg używa również Kościoła (więcej na temat Kościoła dowiesz się, klikając tutaj), w którym ustanowił ludzi do rozpowszechniania Słowa Bożego (informacji, nauki, wiadomości od Boga itp.):

Efezjan 4:11-14
„[…] i On ustanowił jednych apostołami, drugich prorokami, innych ewangelistami, a innych pasterzami i nauczycielami, (12) aby przygotować świętych do dzieła posługiwania, do budowania ciała Chrystusowego, (13) aż dojdziemy wszyscy do jedności wiary i poznania Syna Bożego, do męskiej doskonałości, i dorośniemy do wymiarów pełni Chrystusowej, (14) abyśmy już nie byli dziećmi, miotanymi i unoszonymi lada wiatrem nauki przez oszustwo ludzkie i przez podstęp, prowadzący na bezdroża błędu […]”.

Jednak najbardziej popularnym sposobem obwieszczania Słowa Bożego jest dziś głoszenie Ewangelii (ogłaszanie Dobrej Nowiny), do czego powołany jest każdy chrześcijanin.

Marka 16:15-16
„[…] idąc na cały świat, głoście ewangelię wszystkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony”.

Ewangelia jest nauką (formą przekazu, zwiastowaniem, poselstwem, wiadomością, Dobrą Nowiną, obietnicą życia), dzięki której ludzie mogą poznać i przyjąć Boży plan ratunku (Boży sposób na życie), by uniknąć piekła – więcej na temat tego miejsca dowiesz się, klikając tutaj. Bóg chce, abyśmy to ogłaszali. Głównym przesłaniem Ewangelii jest niesienie informacji o Jezusie Chrystusie (Synu Bożym), który zstąpił z nieba (jako Bóg), przyjął ciało człowieka, żył na ziemi bezgrzesznym życiem (dając przykład do naśladowania), został niewinnie skazany na śmierć, umarł na krzyżu (dokonując dzieła odkupienia), zmartwychwstał, dał świadectwo, że żyje, w ciele został wzięty do nieba, zasiadł tam (po prawicy Ojca) jako nasz Pośrednik i wkrótce powróci na ziemię, aby zabrać tych, którzy w Niego uwierzyli (jeśli nie rozumiesz, dlaczego Pan Jezus umarł na krzyżu, kliknij tutaj). Ewangelia zawiera również inne informacje, założenia, ostrzeżenia, wytyczne, wskazówki, plan (2 Koryntian 9:13 / Rzymian 2:16 / 1 Tesaloniczan 3:1-2) i jest „[…] mocą Bożą ku zbawieniu każdego, kto wierzy, […] bo usprawiedliwienie Boże w niej bywa objawione, z wiary w wiarę, jak napisano: a sprawiedliwy z wiary żyć będzie” (Rzymian 1:16-17).

To jest właśnie ogłaszanie Słowa Bożego ginącemu światu. Dlatego, jak widzisz, Bóg używa dziś różnych sposobów i ludzi, aby zwiastować swoje Słowo. Daj mi znać, czy otrzymałaś odpowiedź na swoje pytanie. Niech ci Bóg błogosławi. Luke