Budowanie silnie duchowo rodziny

Rok temu byłam na obozie chrześcijańskich rodzin w Pensylwanii. Na jednym z nabożeństw na podium weszła młoda dziewczyna (ok. 20 lat), aby podzielić się z nami swoimi przeżyciami z misyjnej wyprawy do Ameryki Południowej. Biła od niej pasja do głoszenia ewangelii i dojrzałość chrześcijańska. Jej rodzice siedzieli niedaleko mnie. Z uśmiechem na twarzy, miłością i dumą patrzyli na swoją córkę. Jako mama małych dzieci pomyślałam wtedy: Jak się wychowuje takie dzieci w dzisiejszym świecie narkotyków, szpanu i muzyki MTV?

Jak przekazać wiarę i miłość do Boga naszym dzieciom?

Zaczęłam szukać odpowiedzi. I chociaż nie znalazłam gwarantowanego przepisu na wychowanie dzieci (oddanych Jezusowi Chrystusowi) o chrześcijańskim światopoglądzie, to znalazłam wiele porad, które, wierzę, mogą pomóc w osiągnięciu tego celu. Jedną z ważniejszych pozycji przeze mnie znalezionych była mała książeczka Barbary i Dennisa Rainey pod tytułem: „Budowanie duchowo silnej rodziny”[1] (Barbara i Dennis Rainey wychowali sześcioro dzieci i od wielu lat prowadzą służbę wśród rodzin poprzez organizację „Family Life”). Zachęcam wszystkich do przeczytania jej. Z tymi, którzy nie sięgną po nią, chciałabym podzielić się kilkoma prawdami w niej zawartymi:

● Dzieci przede wszystkim naśladują to, co robimy, a nie to, co mówimy. Musimy więc sami stać się naśladowcami Jezusa i mieć z Nim żywą relację, aby móc tego nauczyć nasze dzieci. Niech nasze życie odbija głoszone przez nas wartości. Ponieważ nie jesteśmy idealni i będziemy popełniać błędy, dziecku należą się przeprosiny, kiedy je zranimy lub zawiedziemy.

● Módl się ze współmałżonkiem. Podejmijcie decyzję, aby codziennie modlić się razem o swoją rodzinę. Pomoże to nie tylko Twoim dzieciom, ale przede wszystkim zbuduje między wami duchową intymność i siłę.

● Nie wierz w kłamstwo, że liczy się tylko jakość czasu spędzonego z dzieckiem, a nie jego ilość. Ważna jest i jakość i ilość. Poświęć swój czas, aby świadomie budować relację ze swoim dzieckiem poprzez zabawę i rozmowę.

● Zastosuj zdrową duchową dietę. Wyłącz telewizor i komputer. Do rozkładu dnia włącz wspólne czytanie Słowa Bożego i modlitwę. Jezus kazał iść na cały świat, głosić ewangelię i czynić ludzi Jego uczniami. Twoja służba wprowadzania w uczniostwo zaczyna się w domu z twoimi dziećmi. Życie Twoich dzieci to Twoje pole misyjne.

● Aby osiągnąć cel, trzeba go najpierw określić. Razem ze współmałżonkiem ustalcie listę najważniejszych wartości, które chcielibyście przekazać swoim dzieciom. Poświęćcie na to weekendowy wieczór. Pomyślcie: jakie prawdy biblijne chcielibyście przekazać dzieciom (że Bóg je kocha, że są grzeszne i potrzebują Jezusa…)?; jakie cechy charakteru chcielibyście w nich wykształcić (uczciwość, pracowitość, uczynność…). Ograniczcie swoją listę do kilkunastu najważniejszych rzeczy, zostawcie kopie w widocznych miejscach i wracajcie do niej często. Niech wybrane cele będą pomocą w poważnych decyzjach i w codziennym życiu. Niech służą jako ewaluacja: czy ta decyzja, czy takie zajęcia, czy taka rozrywka, itd. pomogają w osiąnięciu tych celów czy może przeszkadzają?

● Kochaj swojego współmałżonka. Do prawidłowego rozwoju dzieci, potrzebują kochających się rodziców. Silne, stabilne małżeństwa nie opierają się na „pokrewieństwie dusz”, ale na świadomym wysiłku. Małżeństwo to przymierze na całe życie. Lojalność, poświęcenie, szukanie dobra współmałżonka powinny stać na pierwszym miejscu. Aby małżeństwo rosło, potrzebne jest także podsycanie płomienia miłości i romansu. Mocne małżeństwo, to kochające się małżeństwo.

● Walcz z ciemnością. Twoje dzieci żyją w świecie pełnym zła ukrytego pod pięknie brzmiącymi ideami i rzekomo niewinnymi rozrywkami. Internet, telewizja, filmy, muzyka i reklamy bombardują nasze dzieci swoimi (bynajmniej nie biblijnymi) poglądami na aborcję, rozwód, seks pozamałżeński itd. Budują w nich presję, aby mieć więcej i więcej. Świat na zewnątrz kryje także inne niebezpieczeństwa: narkotyki, agresja, gwałt. Bądź czujny i aktywny. W modlitwie, w czytaniu Słowa Bożego znajdziesz mądrość i siłę do walki.

● Odpoczywaj! Niech niedziela będzie dniem odpoczynku i regeneracji duchowej i fizycznej.

[1] Dennis & Barbara Rainey: Growing a Spiritually Strong Family, published by Multnomah Publishers, Inc. 2002.