„Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Albowiem jakim sądem sądzicie, takim was osądzą, i jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą. A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz? Albo jak powiesz bratu swemu: Pozwól, że wyjmę źdźbło z oka twego, a oto belka jest w oku twoim? Obłudniku, wyjmij najpierw belkę z oka swego, a wtedy przejrzysz, aby wyjąć źdźbło z oka brata swego” [Mat. 7:1-6].
Samo sądzenie nie jest niczym złym, jeśli jest sprawiedliwe i nie jest obłudne. Oczywiście tylko Bóg ma prawo osądzić człowieka w sposób ostateczny, ale ani Mat. 7:1-6 ani Jan 7:24 nie mówią o takim rodzaju sądu, co widać z kontekstu.
Wyrywanie wersetu 1 z jego kontekstu oddziela go od wyjaśnienia, które zaczyna się od słowa „albowiem”. A wyjaśnienie mówi, żeby nie sądzić zachowania innych ludzi w sposób obłudny, samemu trwając w jeszcze większym grzechu. To byłaby obłuda. Lecz jeśli wyjmiemy belkę ze swego oka, nic nie stoi na przeszkodzie, by wyjąć źdźbło z oka brata swego. Zrobimy to nawet lepiej, bo po wyjęciu belki ze swego oka będziemy lepiej widzieć. Tekst mówi sam za siebie.
Czy to nie wasza rzecz sądzić raczej tych, którzy są w zborze? Tych tedy, którzy są poza nami, Bóg sądzić będzie. Usuńcie tego, który jest zły, spośród siebie” [I Kor. 5:9-13].
Sądzić czy nie sądzić?
Kiedy sądzenie jest moim obowiązkiem?
Edwin i Lillian Harvey
http://www.ulicaprosta.lap.pl/new/artykuly/nauczanie/11-sadzic-czy-nie-sadzic
Dodatek:
Apostoł Jakub mówi o tym, żeby nie sądzić. Ten sam Apostoł nazywa jednak wiarołomnymi te kościoły, które są w przyjaźni z tym światem. Faktem jest, że w języku greckim i hebrajskim istnieją różne słowa określające sądzenie:
– krites, sędzia lub sędzia nieprawości.
– anakrino, osądzony.
– diakrino, rozeznawać, rozróżniać, decydować, sądzić.
W podstawowym sensie Biblia mówi, że ja nie mogę sądzić, ale jeżeli Słowo Boże mówi, że coś jest złe, wówczas nie jest to sądzeniem. Wówczas ty nie jesteś tym, który sądzi. Pan Bóg jest tym, który sądzi w Swoim Słowie. Jeżeli my pokazujemy coś, o czym Pismo Święte mówi, że jest to złe, wówczas my nie sądzimy. Co więcej, jesteśmy powołani, żeby to czynić. Mamy patrzyć na to, co Pan Bóg powiedział.
Jacob Prasch