1 List Piotra 3:3-4

OZDOBĄ WASZĄ NIECH NIE BĘDZIE TO, CO ZEWNĘTRZNE, TREFIENIE WŁOSÓW, ZŁOTE KLEJNOTY LUB STROJNE SZATY, LECZ UKRYTYWEWNĘTRZNY CZŁOWIEK Z NIEZNISZCZALNYM KLEJNOTEM ŁAGODNEGO I CICHEGO DUCHA, KTÓRY JEDYNIE MA WARTOŚĆ PRZED BOGIEM.

Jak powstaje perła?
W chwili gdy małe ziarenko piasku dostaje się do wnętrza ostrygi, powoduje podrażnienie, które jest potrzebne aby mięczak usiłował pozbyć się obcego ciała. Nie mogąc tego uczynić, okrywa je perłową macicą. Tak powstaje perła. Do naszego życia też przedostają się „ziarenka piasku”, są to: kłopoty rodzinne, zawodowe, trudności w stosunkach z bliźnimi, obelgi przyjmowane z pokorą, itd.

Są to ziarenka piasku, które nas ranią. Dlaczego z tych problemów nie moglibyśmy ukształtować perły? Poprzez cierpliwą pracę Ducha Świętego mógłbym nieustannie mieć pokój z Bogiem, przyjmując wszystko z Jego ręki. Następna perła. Czy te perły nie są przyozdobą korony, którą Bóg zamierza nam w przyszłości podarować? Perły powstają powoli w tajemnicy, lecz przyjdzie chwila, że będą podziwiane ku chwale Chrystusa, jako owoc przeogromnej łaski Pana Jezusa Chrystusa.

Bogusław Hurynowicz