Z czym kojarzą ci się Święta Wielkanocne?

Z pisankami (jajkami), zajączkiem czy koszyczkiem wielkanocnym?
Malowanie jajek to zwyczaj związany z obchodami święta wiosny jeszcze w czasach pogańskich. Według starych wierzeń podczas wiosennego przesilenia zmagały się złe i dobre duchy. Zdobiąc jajka, ludzie chcieli zjednać sobie te dobre duchy, które zapewniały obfite plony i płodność. Nawet Katolicka Encyklopedia przyznaje, że „[…] do świąt wielkanocnych przeniknęły liczne pogańskie zwyczaje obchodzone dla uczczenia powrotu wiosny. Jajko jest symbolem odradzania się życia wczesną wiosną […]”.

Zając to również symbol pogański, który zawsze był wyobrażeniem płodności. Dziś te pogańskie zwyczaje tak mocno się utrwaliły, przysłaniając Jezusa, że kiedy usłyszymy: „Wielkanoc”, od razu skojarzy nam się to z pisanką, zajączkiem lub koszykiem wielkanocnym. Ta pogańska tradycja jest tak silnie zakorzeniona, że wielu ludziom byłoby ciężko z niej zrezygnować, a niektórzy mieliby wyrzuty sumienia z powodu odrzucenia jej.

Czy naprawdę na zajączku, jajeczkach i pisankach powinieneś skupiać swoją uwagę?

W te święta odstaw na bok tradycje (które nie mają nic wspólnego z Bogiem) i skup się na tym, co najważniejsze – NA ŚMIERCI, ZMARTWYCHWSTANIU JEZUSA i NIM SAMYM. Pomyśl o tym, dlaczego przyszedł Jezus i dlaczego umarł na krzyżu. Więcej na ten temat dowiesz się, klikając tutaj. Może również warto zastanowić się, co tak naprawdę czcisz – zajączka i kurczaczka czy ŚMIERĆ ZBAWCY.

Drogi czytelniku:
• Kim dla ciebie jest Pan Jezus Chrystus?
• Co dla ciebie oznacza Jego śmierć?
• Dlaczego umarł Pan Jezus?

Zachęcam cię do refleksji nad powyższymi pytaniami.
Luke / luke@zaJezusem.com