Dzień Pamięci o Shoah, Yom Hashoah, Ve Hagevurah

Dzień Pamięci o Shoah, (Jom HaSzoa)-uchwalony 12 kwietnia 1951 roku przez Knesset, (izraelski parlament). Kwietniowa data związana jest z powstaniem w getcie warszawskim, a pierwotna nazwa święta brzmiała Yom Hashoah U,Mered HaGetaot (Dzień Pamięci o Holocauście i Powstaniu w Getcie). Później dzień ten określano jako Yom Hashoah Ve Hagevurah, (Dzień Pamięci o Shoah i Bohaterstwie), obecnie mówi się po prostu o Dniu Pamięci o Shoah.

Data Dnia Pamięci jest ruchoma, co związane jest z kalendarzem żydowskim, który jest kalendarzem księżycowym i przypada zawsze 27 dnia miesiąca Nissan.

W Jom HaShoah o godzinie 10:00 na dwie minuty w Izraelu zamiera życie: wyją syreny, na ulicach zamiera ruch… W dzień ten, (od 1988 roku) na terenie muzeum odbywa się Marsz Żywych. Od kilku lat w niektórych krajach Europy-w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Szwecji i Danii-również obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu, (i bardziej ogólnie wszystkich ofiar nazistowskiego ludobójstwa), ma on jednak miejsce 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz.