David Pawson

David Pawson (ur. 1930 w Newcastle upon Tyne w hrabstwie Tyne and Wear) – brytyjski kaznodzieja, wybitny znawca Biblii, nauczyciel, ewangelista, teolog, pastor, apologeta, egzegeta biblijny oraz były kapelan. Jest autorem ponad trzydziestu książek.

Jak sam o sobie pisze wszyscy bezpośredni jego przodkowie byli rolnikami. Jego ojciec, H. Cecil Pawson, był szefem wydziału rolnictwa w Durham University, a także wiceprzewodniczącym konferencji metodystów. Począwszy od dziecięcych lat spędzonych w północnej Anglii chciał zostać rolnikiem, toteż podjął studia i uzyskał tytuł licencjata na kierunku Rolnictwa w Durham University. Kiedy poczuł, że Bóg powołuje go do pełnoetatowej posługi chrześcijańskiej rozpoczął studia magisterskie na wydziale teologii w Wesley House, Cambridge University. Był kapelanem w Królewskich Siłach Wojsk Lotniczych (RAF) na Bliskim Wschodzie służąc w Adenie i ewangelistą wśród górników w Północnej Anglii.Po opuszczeniu RAFu pełnił funkcję duchownego w kościele metodystycznym, ale stopniowo zmieniał poglądy na temat chrztu niemowląt. W końcu został postawiony przed komisją doktrynalną i tam ogłosił, że dobrowolnie opuści Kościoła Metodystów. Niedługo po tym wydarzeniu przyjął zaproszenie do zostania pastorem kościoła Baptystów w Gold Hill Baptist Church w hrabstwie Buckinghamshire w środkowej Anglii. W 1968 został pastorem i wykładał Biblię w Millmead Centre w Guildford, który w czasie jego posługi stał się jednym z największych kościołów baptystycznych w Wielkiej Brytanii. W 1979 opuścił Millmead i od tamtej pory zajmuje się nauczaniem biblijnym jeżdżąc po całym świecie. David i jego żona Enid mają troje dorosłych dzieci.

Jest autorem popularnej w Polsce książki „Normalne narodziny chrześcijanina” [pdf]. Nauczanie Davida Pawsona możesz posłuchać klikając tutaj.