Kto jest moim bliźnim?

Ja osobiście jestem przekonany, że wszyscy ludzie. Może zapytasz się, więc o co chodzi? Otóż niektórzy w zborze cytują Mat. 25:31-40, (Werset 40 mówi: A król, odpowiadając, powie im: Zaprawdę powiadam wam, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście) i mówią, że chodzi o wierzących. Niewierzącym tylko ewangelię głosić. Proszę napisz, co ty o tym myślisz. Dziękuję i z Panem Bogiem.

W odpowiedzi na to pytanie najlepiej będzie wykorzystać wersety Pisma Świętego, które poruszają ten temat. Wyjątkowo pasuje tutaj fragment z Ewangelii według Łukasza 10:25-37, w którym Pan Jezus został zapytany o to, kto jest bliźnim.

Łukasza 10:25-37
„[…] a oto pewien uczony w zakonie wystąpił i wystawiając Go na próbę, rzekł: Nauczycielu, co mam czynić, aby dostąpić żywota wiecznego? (26) On zaś rzekł do niego: Co napisano w zakonie? Jak czytasz? (27) A ten, odpowiadając, rzekł: Będziesz miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej, i z całej siły swojej, a bliźniego swego, jak siebie samego. (28) Rzekł mu więc: Dobrze odpowiedziałeś, czyń to, a będziesz żył. (29) On zaś, chcąc się usprawiedliwić, rzekł do Jezusa: A kto jest bliźnim moim? (30) A Jezus, nawiązując do tego, rzekł: Pewien człowiek szedł z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców, którzy go obrabowali, poranili i odeszli, zostawiając go na półumarłego. (31) Przypadkiem szedł tą drogą jakiś kapłan i zobaczywszy go, przeszedł mimo. (32) Podobnie i Lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, przeszedł mimo. (33) Pewien Samarytanin zaś, podróżując tędy, podjechał do niego i ujrzawszy, ulitował się nad nim. (34) I podszedłszy opatrzył rany jego, zalewając je oliwą i winem, po czym wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i opiekował się nim. (35) A nazajutrz dobył dwa denary, dał je gospodarzowi i rzekł: Opiekuj się nim, a co wydasz ponad to, ja w drodze powrotnej oddam ci. (36) Który z tych trzech, zdaniem twoim, był bliźnim temu, który wpadł w ręce zbójców? (37) A on rzekł: Ten, który się ulitował nad nim. Rzekł mu Jezus: Idź i ty czyń podobnie”.

Myślę, że ważną kwestią jest tutaj fakt, że Pan Jezus użył przykładu Samarytanina. Proszę, dowiedz się, kim byli Samarytanie dla ówczesnych Żydów, a lepiej zrozumiesz odpowiedź na pytanie: „kto jest moim bliźnim?”.

Samarytanie, choć etnicznie spokrewnieni z Żydami, byli przez nich znienawidzeni z następujących powodów:

 Izraelscy mieszkańcy Samarii tworzyli mieszane małżeństwa z obcokrajowcami (co było niedopuszczalne wśród Żydów) i przejmowali ich bałwochwalcze religie.

 Żydzi po powrocie z Babilonu zaczęli odbudowywać świątynię, a gdy Nehemiasz był zajęty budową muru, Samarytanie z zacięciem starali się udaremnić to przedsięwzięcie (przeczytaj Księgę Nehemiasza 6:1-14).

 Samarytanie wybudowali własną świątynię na Górze Gerazim, którą uznawali za jedyne wyznaczone przez Mojżesza miejsce, gdzie naród powinien oddawać Bogu cześć.

 Samaria stała się miejscem ucieczki przestępców z Judy (przeczytaj Księgę Jozuego 20:7 i 21:21). Samarytanie chętnie przyjmowali zbiegłych żydowskich kryminalistów i uciekinierów. Przestępcy prawa żydowskiego i ci, którzy zostali wykluczeni ze społeczności żydowskiej, odnajdywali tam bezpieczeństwo.

 Samarytanie uznawali tylko Pięcioksiąg Mojżesza, a odrzucali księgi prorockie i żydowskie tradycje.

Z wyżej wymienionych przyczyn powstały różnice między Izraelitami a mieszkańcami Samarii. Dlatego właśnie Żydzi pogardzali Samarytanami, uważając ich za najgorszą z ludzkich nacji (Jana 8:48). Nie chcieli mieć z nimi nic wspólnego (Jana 4:9). Jak widzimy z przypowieści, Jezus łamał bariery tej nienawiści, zwiastując ewangelię pokoju (Jana 4:6-26), co również czynili później Apostołowie (Dzieje Apostolskie 8:25). Z całego kontekstu wynika więc, że twój bliźni to każdy człowiek – każdy, kogo codziennie spotykasz (w pracy, w szkole, na zakupach, na ulicy itd.). Nie ma tutaj znaczenia, czy jest to chrześcijanin, ateista, czarny, biały, przyjaciel czy wróg. Patrząc na ten fragment, nie można tego inaczej rozumieć. Dlatego, tak jak mówił Jezus, „idź i ty czyń podobnie”.

Daj mi znać, czy otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie. Życzę ci Bożego błogosławieństwa. Luke/www. zaJezusem.com