ODNOŚNIE DO GRZECHU

Wierzę, że grzech jest złamaniem Bożego prawa. W swej istocie jest więc skierowany przeciwko Bogu. W Piśmie Świętym; wszystko, co nie osiąga poziomu Jego doskonałości, jest traktowane jako grzech.

a) Jakie jest źródło powstania grzechu?
Wierzę, że Bóg nie jest autorem grzechu. Z Pisma Świętego dowiadujemy się, że zło powstało wśród istot anielskich, w sercu szatana, który w swej pysze chciał dorównać Bogu (Izajasza 14:12-14).

b) W jaki sposób grzech pojawił się na świecie?
Z Biblii dowiadujemy się, że był to rezultat nieposłuszeństwa i chęci niezależności pierwszych ludzi. Ich czyn wprowadził na świat grzech, który przyniósł za sobą śmierć, płacz, cierpienie i potępienie (1 Mojżeszowa 3). Cała ludzkość znalazła się pod wpływem grzechu w wyniku zwiedzenia i nieposłuszeństwa, a także podstępu szatana (Rzymian 5:12-19).

c) Jakie są skutki i konsekwencje grzechu?
Wierzę, że grzech zakłócił funkcjonowanie stworzonego przez Boga świata. Doprowadził również do natychmiastowego zaburzenia współdziałania w naturze i zasiał ziarno degeneracji w ludzkim umyśle, duszy i duchu (Jeremiasza 5: 23-27). Według Biblii konsekwencją grzechu ludzi umierających bez przebaczenia jest druga śmierć [wieczne oddzielenie od Boga w jeziorze ognistym, zwanym „piekłem” (Objawienie Jana 20:11-15) – więcej na temat tego miejsca dowiesz się, klikając tutaj (Rzymian 1:32 / 6:23 / Objawienie Jana 21:8)].

d) Czy jest to niesprawiedliwe?
Wielu ludzi uważa za niesprawiedliwe to, że z powodu nieposłuszeństwa jednego człowieka cały świat został przez Boga potępiony (Izajasza 45:5-13). Osobiście wierzę, że prawdziwy chrześcijanin wiernie stoi przy Słowie Bożym, przyjmując zarówno zawartą w nim naukę, jak i oferowany przez Boga plan ratunku, uznając wyższość i nieomylność Jego objawień i w pełni poddając się Jego mądrości, łasce i miłosierdziu (Rzymian 9:14-16 / Rzymian 11:32-36) – więcej na ten temat dowiesz się, klikając tutaj.

e) Dlaczego grzeszymy?
Grzeszymy, ponieważ grzech wypływa z naszej grzesznej natury. To ma decydujący wpływ na nasze myśli, pragnienia i uczynki [życie według ciała (Galacjan 5:16-26 / 1 Piotra 2:11)], które są sprzeczne z Bożymi zamiarami i celami. Właśnie dlatego człowiek żyje dla przyjemności swojego grzesznego ciała i zaspokajania jego potrzeb (Rzymian 7:5) – więcej na ten temat możesz dowiedzieć się, klikając tutaj.

f) Czy człowiek może nie grzeszyć?
Niestety nie (1 Jana 1:8). Jest to spowodowane wypływem grzesznej natury, przebywania w grzesznym ciele i brakiem duchowego związku z Bogiem (1 Mojżeszowa 3:1-24): „[…] jeśli mówimy, że grzechu nie mamy, sami siebie zwodzimy, i prawdy w nas nie ma” (1 Jana 1:8).

g) Czy w Bożych oczach wszystkie grzechy są jednakowe?
Podobnie jak niektóre choroby są gorsze od innych, a pewne trucizny bardziej zabójcze niż inne, tak i grzechy są różne. A oto biblijne dowody na to: Jeremiasza 16:12a / 1 Jana 5:16-17 / Dzieje Apostolskie 5:1-5 / Marka 3:28-29 / Jana 19:11 / 1 Koryntian 6:18 / Efezjan 5:3 / 1 Koryntian 5:1 / 1 Koryntian 5:11 / Galacjan 5:19-21 / Jakuba 3:1-2a / Mateusza 11:21-22.

Powyższe fragmenty wyraźnie pokazują, że w Bożych oczach nie wszystkie grzechy są jednakowe – wyczerpujący artykuł na ten temat możesz przeczytać, klikając tutaj.

h) Czym jest grzech śmiertelny?
Kiedy człowiek popełnia grzech śmiertelny, Bóg dokonuje nad nim sądu i uśmierca go. Przykładem tego rodzaju grzechu w Starym Testamencie są czyny Koracha, Datana i Abirama (4 Mojżeszowa 16:1-35 / Psalm 106:16-18), a w Nowym Testamencie Ananiasza i Safiry (Dzieje Apostolskie 5:1-11).

i) Czym jest grzech przeciwko Duchowi Świętemu (Marka 3:28-29)?
Grzech przeciwko Duchowi Świętemu to stały opór wobec prawdy (czym jest prawda, dowiesz się, klikając tutaj), odrzucenie głosu Boga i wybranie innej, obcej Mu drogi. Właśnie ten grzech popełnili faraon, faryzeusze i szatan. Jest to nic innego jak zatwardziałość serca, która umacnia człowieka w kłamstwie, błędzie i prowadzi go do zaniechania pokuty, nie dopuszczając do nawrócenia (czym jest pokuta i nawrócenie, dowiesz się, klikając tutaj), czego efektem jest jego wieczna zguba. Sumienie, które oswoiło się z życiem w kłamstwie, staje się tak nieczułe, że przestaje słyszeć głos Ducha Świętego, a przecież to On informuje człowieka o nieprawidłowościach, Bożym sądzie i sprawiedliwości [(Jana 16:8-11) więcej o Duchu Świętym dowiesz się, klikając tutaj). W praktyce grzech przeciwko Duchowi – patrząc na kontekst, w którym Pan Jezus użył tego określenia – ma miejsce, kiedy człowiek słyszy prawdę o Bogu i mimo że zostają obnażone jego fałszywe poglądy, doktryny lub praktykowana przez niego wiara, on odrzuca Ewangelię, trwając w uporze swego serca.

j) Jakie jest więc wyjście, skoro wszystko jest grzechem, a człowiek nie jest w stanie mu się przeciwstawić?
Bóg nie mógł w żaden inny sposób uratować człowieka od następstw jego upadków, jak tylko poprzez całkowite zaspokojenie i zadośćuczynienie swojej świętej sprawiedliwości. W tym celu przeznaczył swego Syna, Jezusa Chrystusa, na ofiarę przebłagalną, gładzącą grzech ludzkości (Izajasza 53). Wierzę, że ta doskonała i pełna ofiara (Hebrajczyków 10: 1-18) stanowi jedyne źródło usprawiedliwienia, odpuszczenia grzechów i zbawienia (Hebrajczyków 10:9-18) – w jaki praktyczny sposób człowiek z tego korzysta, dowiesz się, klikając tutaj.

Bardziej szczegółowo na temat grzechu możesz przeczytać, klikając tutaj.