Pytanie dotyczące usprawiedliwienia.

Moja żona usprawiedliwia wszystkie kobiety, które dopuściły się zdrady, cudzołóstwa. Fragmentem Jana 8:3-11 podkreśla słowa Pana Jezusa, że ta kobieta nie została potępiona przez Pana Jezusa. Czy w ten sposób małżonka nie usprawiedliwia czynu kobiety i wszystkich ludzi dopuszczających się zdrady? Ja uważam to za obrzydliwość. Pan Jezus ulitował się nad kobietą, ale zaznaczył Jana 8:11 „…I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd nie grzesz więcej”. Co Pan o tym myśli?

Pozdrawiam cię serdecznie w imieniu Pana Jezusa Chrystusa.
Moim zdaniem z przedstawionego opisu wynika, że twoja żona nie powinna tego robić. Abym mógł to uzasadnić zajmiemy się tematem usprawiedliwienia i na podstawie Pisma Świętego zbadamy całą sprawę: …(16) Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, (17) aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany (2 Tymoteusza 3:16-17). 

„Usprawiedliwienie” (oczyszczenie kogoś z zarzutów, wytłumaczenie kogoś przed kimś) to termin, który w teologii chrześcijańskiej oznacza uczynienie człowieka grzesznego sprawiedliwym (czystym) w Bożych oczach. Chciałbym zwrócić uwagę, że tutaj nie chodzi o to żeby „zadowolić człowieka, by poczuł się dobrze” lecz aby zadośćuczynić Bożej sprawiedliwości (człowiek musi być oczyszczony przed Bogiem, który jest święty).

Izajasza 6:3-7
…(3) I wołał jeden do drugiego: Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów! Pełna jest wszystka ziemia chwały jego. (4) I zatrzęsły się progi w posadach od tego potężnego głosu, a przybytek napełnił się dymem. (5) I rzekłem: Biada mi! Zginąłem, bo jestem człowiekiem nieczystych warg i mieszkam pośród ludu nieczystych warg, gdyż moje oczy widziały Króla, Pana Zastępów. (6) Wtedy przyleciał do mnie jeden z serafów, mając w ręku rozżarzony węgielek, który szczypcami wziął z ołtarza, (7) I dotknął moich ust, i rzekł: Oto dotknęło to twoich warg i usunięta jest twoja wina, a twój grzech odpuszczony.

Izajasza 1:18
…(18) chodźcie więc, a będziemy się prawować – mówi Pan! Choć wasze grzechy będą czerwone jak szkarłat, jak śnieg zbieleją; choć będą czerwone jak purpura, staną się białe jak wełna.

Mówiąc prosto, usprawiedliwić oznacza ogłosić kogoś prawym (czystym) przed Bogiem. Termin „usprawiedliwienie” (gr. δικαιοω, w transkrypcji łacińskiej dikaioō – „uczynić sprawiedliwym”) występuje w listach apostolskich, a samą koncepcję usprawiedliwienia można znaleźć w Liście do Hebrajczyków, do Tytusa w Dziejach Apostolskich i Księgach Starego Testamentu. Jednak najszerzej omawia go List do Rzymian:

Rzymian 3:21-26
…(21) Ale teraz jawną się stała sprawiedliwość Boża niezależna od Prawa, poświadczona przez Prawo i Proroków. (22) Jest to sprawiedliwość Boża przez wiarę w Jezusa Chrystusa dla wszystkich, którzy wierzą. Bo nie ma tu różnicy: (23) wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej, (24) a dostępują usprawiedliwienia darmo, z Jego łaski, przez odkupienie które jest w Chrystusie Jezusie. (25) Jego to ustanowił Bóg narzędziem przebłagania przez wiarę mocą Jego krwi. Chciał przez to okazać, że sprawidliwość Jego względem grzechów popełnionych dawniej – za dni cierpliwości Bożej – wyrażała się (26) w odpuszczaniu ich po to, by ujawnić w obecnym czasie Jego sprawiedliwość, i [aby pokazać], że On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który wierzy w Jezusa.

Z powyższego tekstu (werset 22 i 24, 26b) jak również z innych fragmentów Pisma wynika, że warunkiem usprawiedliwienia jest wiara w Jezusa Chrystusa (więcej na ten temat, kliknij tutaj), ponieważ tylko dzięki Niemu możemy być w „Bożych oczach” czyści (oczyszczeni z grzechów). Jeśli ktoś tego nie przyjmuje i próbuje w inny sposób uzyskać usprawiedliwienie, BŁĄDZI (więcej na ten temat, kliknij tutaj).

Rzymian 5:8-9
…(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu.

Rzymian 5:18-19
…(18) A zatem, jak przez upadek jednego człowieka przyszło potępienie na wszystkich ludzi, tak też przez dzieło usprawiedliwienia jednego przyszło dla wszystkich ludzi usprawiedliwienie ku żywotowi. (19) Bo jak przez nieposłuszeństwo jednego człowieka wielu stało się grzesznikami, tak też przez posłuszeństwo jednego wielu dostąpi usprawiedliwienia.

Rzymian 10:1-4
(1) Bracia! Pragnienie serca mego i modlitwa zanoszona do Boga zmierzają ku zbawieniu Izraela. (2) Daję im bowiem świadectwo, że mają gorliwość dla Boga, ale gorliwość nierozsądną; (3) bo nie znając usprawiedliwienia, które pochodzi od Boga, a własne usiłując ustanowić, nie podporządkowali się usprawiedliwieniu Bożemu. (4) Albowiem końcem zakonu jest Chrystus, aby był usprawiedliwiony każdy, kto wierzy.

Dzieje Apostolskie 4:10-12
…(10) to niech wam wszystkim i całemu ludowi izraelskiemu wiadome będzie, że stało się to w imieniu Jezusa Chrystusa Nazareńskiego, którego wy ukrzyżowaliście, którego Bóg wzbudził z martwych; dzięki niemu ten oto stoi zdrów przed wami. (11) On to jest owym kamieniem odrzuconym przez was, budujących, On stał się kamieniem węgielnym. (12) I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.

Inne fragmenty Pisma wskazują, że proces usprawiedliwienia jest poprzedzony upamiętaniem, pokutą i nawróceniem (więcej na ten temat dowiesz się, klikając tutaj), są to bowiem nierozłączne elementy w procesie pojednania i życia w jedności z Bogiem poprzez Jezusa Chrystusa.

Dzieje Apostolskie 2:36-38
…(36) Niechże tedy wie z pewnością cały dom Izraela, że i Panem i Chrystusem uczynił go Bóg, tego Jezusa, którego wy ukrzyżowaliście. (37) A gdy to usłyszeli, byli poruszeni do głębi i rzekli do Piotra i pozostałych apostołów: Co mamy czynić, mężowie bracia? (38) A Piotr do nich: Upamiętajcie się i niechaj się każdy z was da ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a otrzymacie dar Ducha Świętego.

Dzieje Apostolskie 3:18-24
…(18) Bóg zaś wypełnił w ten sposób to, co zapowiedział przez usta wszystkich proroków, że jego Chrystus cierpieć będzie. (19) Przeto upamiętajcie i nawróćcie się, aby były zgładzone grzechy wasze, (20) aby nadeszły od Pana czasy ochłody i aby posłał przeznaczonego dla was Chrystusa Jezusa, (21) którego musi przyjąć niebo aż do czasu odnowienia wszechrzeczy, o czym od wieków mówił Bóg przez usta świętych proroków swoich. (22) Wszak Mojżesz powiedział: Proroka, jak ja, spośród braci waszych wzbudzi wam Pan, Bóg; jego słuchać będziecie we wszystkim, cokolwiek do was mówić będzie. (23) I stanie się, że każdy, kto by nie słuchał owego proroka, z ludu wytępiony będzie. (24) I wszyscy prorocy, począwszy od Samuela, którzy kolejno mówili, zapowiadali te dni.

W jaki sposób człowiek przyjmuje usprawiedliwienie?
Ma to miejsce, kiedy przejęty swym beznadziejnym stanem odpowiada na Boże wezwanie (w tym właśnie celu głosi się Ewangelię – więcej na ten temat dowiesz się, klikajac tutaj). Będąc duchowo oświecony (przez Ducha Świętego), człowiek ten zostaje przekonany o swoim grzechu, poruszony jego grozą, świadomością Bożej sprawiedliwości i perspektywą nadchodzącego sądu. To sprawia, że zaczyna pokutować (przyznaje się do winy) i podejmuje decyzję zerwania z grzechem [następuje wówczas upamiętanie i nawrócenie (Dzieje Apostolskie 2:37-38 / Marka 1:15) – więcej na ten temat dowiesz się, klikając tutaj]. Nawracając się, człowiek ten porzuca to, co grzeszne, lgnie do Jezusa i zaczyna wierzyć Ewangelii (więcej o Ewangelii dowiesz się, klikając tutaj). Szukając w ten sposób ratunku, wyrzekając się siebie (swojego „ja”), zdaje się całkowicie na Boga, przyjmując ofiarę Jezusa jako zapłatę (uregulowanie długu) za swoje grzechy (przewinienia). Kiedy Bóg widzi, że człowiek uznał i przyjął zbawcze dzieło Jezusa, zobligowany swoim słowem zbawia go, stwarzając na nowo (duchowo – więcej na ten temat tutaj), zmienia jego życiowe wartości (również pragnienia, dążenia i cele), usprawiedliwia go i przyjmuje do Bożej rodziny. Poprzez takie działanie człowiek zostaje duchowo odrodzony [(Jana 3:1-7 / Tytusa 3:3-7) co to znaczy, dowiesz się, klikając tutaj], otrzymuje „serce mięsiste” (Ezechiela 11:18-20 / Ezechiela 36:24-28) – ma odnowioną wolę i pragnienie podejmowania trwałych decyzji związanych z wiarą, walką z grzechem i poddaniem się w posłuszeństwo Jezusowi. Wszystko to jest darem Bożej łaski, który za sprawą Ducha Świętego staje się udziałem człowieka (Dzieje Apostolskie 2:37-39) – więcej o łasce dowiesz się, klikajac tutaj.

Tytusa 3:3-7
… (3) Bo i my byliśmy niegdyś nierozumni, niesforni, błądzący, poddani pożądliwości i rozmaitym rozkoszom, żyjący w złości i zazdrości, znienawidzeni i nienawidzący siebie nawzajem. (4) Ale gdy się objawiła dobroć i miłość do ludzi Zbawiciela naszego, Boga, (5) zbawił nas nie dla uczynków sprawiedliwości, które spełniliśmy, lecz dla miłosierdzia swego przez kąpiel odrodzenia oraz odnowienie przez Ducha Świętego, (6) którego wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego, (7) abyśmy, usprawiedliwieni łaską jego, stali się dziedzicami żywota wiecznego, którego nadzieja nam przyświeca.

W nawiązaniu do naszego tematu; w jaki sposób przyjęcie usprawiedliwienia (lub usprawiedliwienie) wpływa na nasze dalsze życie?

Tytusa 2:11-12
…(11) Albowiem objawiła się łaska Boża, zbawienna dla wszystkich ludzi, (12) nauczając nas, abyśmy wyrzekli się bezbożności i światowych pożądliwości i na tym doczesnym świecie wstrzemięźliwie, sprawiedliwie i pobożnie żyli,…

Rzymian 6:15-23
…(15) cóż tedy? Czy mamy grzeszyć, dlatego że nie jesteśmy pod zakonem, lecz pod łaską? Przenigdy! (16) Czyż nie wiecie, że jeśli się oddajecie jako słudzy w posłuszeństwo, stajecie się sługami tego, komu jesteście posłuszni, czy to grzechu ku śmierci, czy też posłuszeństwa ku sprawiedliwości? (17) Lecz Bogu niech będą dzięki, że wy, którzy byliście sługami grzechu, przyjęliście ze szczerego serca zarys tej nauki, której zostaliście przekazani, (18) a uwolnieni od grzechu, staliście się sługami sprawiedliwości, (19) po ludzku mówię przez wzgląd na słabość waszego ciała. Jak bowiem oddawaliście członki wasze na służbę nieczystości i nieprawości ku popełnianiu nieprawości, tak teraz oddawajcie członki wasze na służbę sprawiedliwości ku poświęceniu. (20) Gdy bowiem byliście sługami grzechu, byliście dalecy od sprawiedliwości. (21) Jakiż więc mieliście wtedy pożytek? Taki, którego się teraz wstydzicie, a końcem tego jest śmierć. (22) Teraz zaś, wyzwoleni od grzechu, a oddani w służbę Bogu, macie pożytek w poświęceniu, a za cel żywot wieczny. (23) Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć, lecz darem łaski Bożej jest żywot wieczny w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.

Usprawiedliwienie nie czyni, że stajemy się bezgrzeszni (więcej na ten temat, kliknij tutaj) – to Bóg ogłasza naszą sprawiedliwość. Jest to oparte na wierze w ukończone dzieło Jezusa Chrystusa (Hebrajczyków 10:14-17). Dzięki Jego ofierze (ona zakrywa nasze grzechy), Bóg patrzy na nas przez pryzmat Jego doskonałości i bezgrzeszności. W akcie sprawiedliwości Bóg rozpoczyna proces uświęcenia nas (czym jest uświęcenie, dowiesz się, klikając tutaj), dzięki któremu sprawia, że stajemy się tym, kim nas wcześniej ogłosił – podobni do Jego Syna Jezusa Chrystusa (to proces trwający całe życie). Absolutnie nie sugeruję, że kobiety dopuszczające się w przeszłości grzechu cudzołóstwa mogą powracać do niego. Patrząc na Pismo Święte (z perspektywy chrześcijanina) to niedopuszczalne wykroczenie (patrz na poniższe fragmenty).

Efezjan 5:3 i 5
…(3) A rozpusta i wszelka nieczystość lub chciwość niech nawet nie będą wymieniane wśród was, jak przystoi świętym,… …(5) Gdyż to wiedzcie na pewno, iż żaden rozpustnik albo nieczysty, lub chciwiec, to znaczy bałwochwalca, nie ma udziału w Królestwie Chrystusowym i Bożym.

Kolosan 3:5-7
…(5) Umartwiajcie tedy to, co w waszych członkach jest ziemskiego: wszeteczeństwo, nieczystość, namiętność, złą pożądliwość i chciwość, która jest bałwochwalstwem, (6) z powodu których przychodzi gniew Boży. (7) Niegdyś i wy postępowaliście podobnie, kiedy im się oddawaliście;…

1 Koryntian 6:9-10
…(9) Albo czy nie wiecie, że niesprawiedliwi Królestwa Bożego nie odziedziczą? Nie łudźcie się! Ani wszetecznicy, ani bałwochwalcy ani cudzołożnicy, ani rozpustnicy, ani mężołożnicy, (10) ani złodzieje, ani chciwcy, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy Królestwa Bożego nie odziedziczą. (11) A takimi niektórzy z was byli; aleście obmyci, uświęceni, i usprawiedliwieni w imieniu Pana Jezusa Chrystusa i w Duchu Boga naszego.

Zwróć proszę uwagę na co wskazują te fragmenty:
…(11) A takimi niektórzy z was byli (tutaj chodzi również o cudzołóstwo); aleście obmyci, uświęceni, i usprawiedliwieni w imieniu Pana Jezusa Chrystusa i w Duchu Boga naszego (1 Koryntian 6:11).
…(7) Niegdyś i wy postępowaliście podobnie, kiedy im się oddawaliście;… (Kolosan 3:7). 

Piszesz, że twoja żona powołuje się na fragment z Ewangelii Jana 8:3-11 i to daje jej podstawę do „usprawiedliwienia wszystkich kobiet, które dopuściły się zdrady, cudzołóstwa”. Wygląda na to, że zaczerpnęła ona tę praktykę z kościoła rzymsko katolickiego, gdzie ksiądz odpuszcza grzechy – ale zgodnie z Pismem Świętym tak nie powinno być (więcej na temat; kto otrzymał prawo odpuszczania grzechów dowiesz się, klikając tutaj). Warto zwrócić uwagę jak kończy się historia kobiety przyłapanej na cudzołóstwie: …(11) A ona odpowiedziała: Nikt, Panie! Wtedy rzekł Jezus: I Ja cię nie potępiam: Idź i odtąd już nie grzesz. (12) A Jezus znowu przemówił do nich tymi słowy: Ja jestem światłością świata; kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość żywota (Jana 8:11-12). Jest wyraźnie napisane jak zachowa się człowiek usprawiedliwiony: „…nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość żywota”. „…Idź i odtąd już nie grzesz”. Dowodzą tego również inne fragmenty Pisma cytowane w tym artykule.

Czas na końcowe pytania:

  • Czy kobiety, które usprawiedliwia twoja żona rozumią to?
  • Czy w ich życiu nastąpił duchowy przełom i „mają w sobie światło żywota”?
  • Czy jest im głoszona pełna Ewangelia czy tylko usprawiedliwienie?

Każdy (nie tylko twoja żona) udzielając rad w Bożych sprawach powinien głęboko zastanowić się nad tymi pytaniami (więcej na temat usprawiedliwienia grzesznika dowiesz się, klikając tutaj). Myślę, że znajdziesz tutaj odpowiedź na swoje pytanie. Dziękuję i niech ci Bóg błogosławi. Luke