Obecnie siedzę w więzieniu i próbuje się nawrócić. Modlę się, odstawiłem dragi, oglądam różne zbory, słucham pastorów i dalej nie jestem pewny zbawienia. Co mam zrobić? Potrzebuje pomocy. Na YouTube jest taki mętlik, że już sam nie wiem. Jedni mówią o przestrzeganiu dekalogu inni, że on nie obowiązuje. Czyli co? Mogę grzeszyć, a potem co? Przeproszę tylko? Nic już nie wiem.
Twoje pytanie dotyczy czterech tematów: Nawrócenia, pewności zbawienia, Dekalogu (czy obowiązuje on chrześcijan?) i grzechu (czy chrześcijanin może grzeszyć?).
Odnośnie nawrócenia podaje link, z którego dowiesz się szczegółów, kliknij tutaj. Zachęcam cię, abyś się z tym zapoznał, ponieważ jest to bardzo ważne (szczególnie dla początkujących chrześcijan).
Drugi temat dotyczy pewności zbawienia (piszesz: „dalej nie jestem pewny zbawienia. Co mam zrobić?):
Czym jest pewność zbawienia i czy wspomina coś o tym Pismo Święte?
Pismo Święte wyraźnie wskazuje, że prawdziwie wierzący chrześcijanin będzie miał za życia (przed śmiercią) pewność, że po fizycznej śmierci idzie do nieba. Jest to prawdziwe przekonanie, przeświadczenie, a nie domysły, przypuszczenie czy nawet nadzieja:
1 Jana 5:11-13
„[…] a takie jest to świadectwo, że żywot wieczny dał nam Bóg, a żywot ten jest w Synu Jego. (12) Kto ma Syna, ma żywot; kto nie ma Syna Bożego, nie ma żywota. (13) To napisałem wam, którzy wierzycie w imię Syna Bożego, abyście wiedzieli, że macie żywot wieczny”.
Jana 3:36
„[…] Kto wierzy w Syna, ma żywot wieczny, kto zaś nie słucha Syna, nie ujrzy żywota, lecz gniew Boży ciąży na nim”.
Jana 5:24
„[…] Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto słucha słowa mego i wierzy temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny i nie stanie przed sądem, lecz przeszedł ze śmierci do żywota”.
Jana 6:47
„[…] zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto wierzy we mnie, ma żywot wieczny”.
Jana 6:37-40
„[…] wszystko, co mi daje Ojciec, przyjdzie do mnie, a tego, który do mnie przychodzi, nie wyrzucę precz; (38) zstąpiłem bowiem z nieba, nie aby wypełniać wolę swoją, lecz wolę Tego, który mnie posłał. (39) A to jest wola Tego, który mnie posłał, abym z tego wszystkiego, co mi dał, nic nie stracił, lecz wskrzesił to w dniu ostatecznym. (40) A to jest wola Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w Niego, miał żywot wieczny, a Ja go wzbudzę w dniu ostatecznym”.
Zadane pytanie (o pewności zbawienia) ma istotne znaczenie dla twojego życia i jest bardzo, bardzo ważne. Zobacz na 11 Apostołów (pierwszych chrześcijan). Czy myślisz, że nie byli pewni swojego zbawienia? Oni wszyscy ponieśli męczeńską śmierć za wiarę w Jezusa Chrystusa. Gdyby nie byli pewni zmartwychwstania i życia wiecznego czy myślisz, że poświęcili by oni swoje życie? Przeczytaj proszę czym żył i co nauczał Apostoł Paweł: „[…] Jesteśmy więc pełni ufności i wolelibyśmy raczej wyjść z ciała i zamieszkać u Pana” (2 Koryntian 5:8).
1 Koryntian 15:12-26
„[…] A jeśli się o Chrystusie opowiada, że został z martwych wzbudzony, jakże mogą mówić niektórzy między wami, że zmartwychwstania nie ma? (13) Bo jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie został wzbudzony; (14) a jeśli Chrystus nie został wzbudzony, tedy i kazanie nasze daremne, daremna też wasza wiara; (15) wówczas też byliśmy fałszywymi świadkami Bożymi, bo świadczyliśmy o Bogu, że Chrystusa wzbudził, którego nie wzbudził, skoro umarli nie bywają wzbudzeni. (16) Jeśli bowiem umarli nie bywają wzbudzeni, to i Chrystus nie został wzbudzony; (17) a jeśli Chrystus nie został wzbudzony, daremna jest wiara wasza; jesteście jeszcze w swoich grzechach. (18) Zatem i ci, którzy zasnęli w Chrystusie, poginęli. (19) Jeśli tylko w tym życiu pokładamy nadzieję w Chrystusie, jesteśmy ze wszystkich ludzi najbardziej pożałowania godni. (20) A jednak Chrystus został wzbudzony z martwych i jest pierwiastkiem tych, którzy zasnęli. (21) Skoro bowiem przyszła przez człowieka śmierć, przez człowieka też przyszło zmartwychwstanie. (22) Albowiem jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy zostaną ożywieni. (23) A każdy w swoim porządku: jako pierwszy Chrystus, potem ci, którzy są Chrystusowi w czasie jego przyjścia, (24) potem nastanie koniec, gdy odda władzę królewską Bogu Ojcu, gdy zniszczy wszelką zwierzchność oraz wszelką władzę i moc. (25) Bo On musi królować, dopóki nie położy wszystkich nieprzyjaciół pod stopy swoje. (26) A jako ostatni wróg zniszczona będzie śmierć”.
Tak naprawdę nie jesteś w stanie funkcjonować jako chrześcijanin (w pełnym tego słowa znaczeniu), służyć Bogu i radować się w Nim, jeśli nie jesteś pewny wiecznych wartości w Królestwie swego Ojca (zbawienia). Widzę, że bardzo szybko dotarło do ciebie, że brak takiej pewności jest wręcz niewłaściwe. Wierzący w Jezusa Chrystusa powinien to odczuwać w swojej duszy (tak mówi Pismo). W jaki sposób? Poprzez wewnętrzne przekonanie (pewność) potwierdzone prawdą (więcej na ten temat, kliknij tutaj) i Duchem Świętym (więcej na ten temat, kliknij tutaj).
Jana 8:31-32
„[…] Mówił więc Jezus do Żydów, którzy uwierzyli w Niego: Jeżeli wytrwacie w słowie moim, prawdziwie uczniami moimi będziecie (32) i poznacie prawdę, a prawda was wyswobodzi”.
Rzymian 8:15-16
„[…] Wszak nie wzięliście ducha niewoli, by znowu ulegać bojaźni, lecz wzięliście ducha synostwa, w którym wołamy: Abba, Ojcze! (16) Ten to Duch świadczy wespół z duchem naszym, że dziećmi Bożymi jesteśmy”.
Niektórzy twierdzą, że taka pewność napełnia pychą (odbierają to negatywnie), choć w niektórych przypadkach może okazać się prawdą (przy niewłaściwych motywacjach). Więc należy być ostrożnym (badać własne serce), ponieważ tylko w uniżeniu (pokorze) doznajemy pełnię Bożej obecności. Teraz chciałbym zapoznać cię z dziesięcioma punktami, poprzez które poznasz, co Pismo Święte naucza o autentycznym stanie pewności zbawienia? Piszesz w swoim liście: „…dalej nie jestem pewny zbawienia. Co mam zrobić?”. Jeśli więc zweryfikujesz się z tymi punktami i okaże się, że jesteś w ich posiadaniu to musisz zganić Szatana, aby przestał zawracać ci głowę. Jesteś dzieckiem Bożym i wierzysz w to, co mówi Bóg (poprzez treści Pisma), nie diabeł (twoje myśli i opinie obce Bogu):
1. Posiadamy autentyczną pewność zbawienia, jeśli zostaliśmy wprowadzeni [poprzez duchowe odrodzenie (Kolosan 2:12-13) – co to znaczy, dowiesz się, klikając tutaj] w trwałą, duchową więź (związek) z naszym Panem i Zbawicielem, Jezusem Chrystusem [(Efezjan 3:14-21), jak to wygląda w codziennym życiu dowiesz się, klikając tutaj].
Kolosan 3:1-4
„[…] a tak, jeśliście wzbudzeni z Chrystusem, tego co w górze szukajcie, gdzie siedzi Chrystus po prawicy Bożej; (2) o tym, co w górze, myślcie, nie o tym, co na ziemi. (3) Umarliście bowiem, a życie wasze jest ukryte wraz z Chrystusem w Bogu; (4) gdy się Chrystus, który jest życiem naszym, okaże, wtedy się i wy okażecie razem z Nim w chwale”.
2. Posiadamy autentyczną pewność zbawienia, jeśli wierzymy w imię Syna Bożego.
1 Jana 5:13
„[…] to napisałem wam, którzy wierzycie w imię Syna Bożego, abyście wiedzieli, że macie żywot wieczny”.
Nie ma autentycznej pewności zbawienia bez szczerej wiary w Jezusa Chrystusa, przez którą wyznajemy, że On jest posłanym przez Ojca Zbawicielem – i naszym jedynym ratunkiem. Więcej na temat wiary w Jezusa możesz dowiedzieć się, klikając tutaj.
Dzieje Apostolskie 4:10-12
„[…] to niech wam wszystkim i całemu ludowi izraelskiemu wiadome będzie, że stało się to w imieniu Jezusa Chrystusa Nazareńskiego, którego wy ukrzyżowaliście, którego Bóg wzbudził z martwych; dzięki Niemu ten oto stoi zdrów przed wami. (11) On to jest owym kamieniem odrzuconym przez was, budujących, On stał się kamieniem węgielnym. (12) I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni”.
3. Posiadamy autentyczną pewność zbawienia, jeśli wiemy, że Duch Boży mieszka w nas (1 Jana 4:13) – więcej o Duchu Świętym dowiesz się, klikając tutaj.
1 Jana 3:24
„[…] a kto przestrzega przykazań Jego, mieszka w Bogu, a Bóg w nim, i po tym Duchu, którego nam dał, poznajemy, że w nas mieszka”.
4. Mamy autentyczną pewność zbawienia, jeśli nasza wiara jest aktywna [czynna (Jakuba 2:19-20)] w miłości (Galacjan 5:5-6).
1 Jana 4:15-17
„[…] kto tedy wyzna, iż Jezus jest Synem Bożym, w tym mieszka Bóg, a on w Bogu. (16) A myśmy poznali i uwierzyli w miłość, którą Bóg ma do nas. Bóg jest miłością, a kto mieszka w miłości, mieszka w Bogu, a Bóg w nim. (17) W tym miłość do nas doszła do doskonałości, że możemy mieć niezachwianą ufność w dzień sądu, gdyż jaki On jest, tacy i my jesteśmy na tym świecie”.
5. Posiadamy autentyczną pewność zbawienia, jeśli kochamy Boga, a nie świat, w którym żyjemy (1 Jana 4:4-6 / 1 Jana 5:4) – więcej na ten temat dowiesz się, klikając tutaj.
1 Jana 2:15-17
„[…] nie miłujcie świata ani tych rzeczy, które są na świecie. Jeśli kto miłuje świat, nie ma w nim miłości Ojca. (16) Bo wszystko, co jest na świecie, pożądliwość ciała i pożądliwość oczu, i pycha życia, nie jest z Ojca, ale ze świata. (17) I świat przemija wraz z pożądliwością swoją; ale kto pełni wolę Bożą, trwa na wieki”.
6. Posiadamy autentyczną pewność zbawienia, jeśli wytrwale praktykujemy sprawiedliwość, a nie grzech (1 Jana 3:7-10).
1 Jana 2:29
„[…] jeżeli wiecie, że jest sprawiedliwy, wiedzcie też, że każdy, kto postępuje sprawiedliwie, z Niego się narodził”.
7. Posiadamy autentyczną pewność zbawienia, jeśli kochamy braci i siostry w Chrystusie (1 Jana 2:9-11 / 1 Jana 3:23 / 1 Jana 4:8-20 / 1 Jana 5:1 / Jana 13:34-35).
1 Jana 3:14
„[…] my wiemy, że przeszliśmy ze śmierci do żywota, bo miłujemy braci; kto nie miłuje, pozostaje w śmierci”.
8. Posiadamy autentyczną pewność zbawienia, jeśli staramy się naśladować Jezusa, żyjąc tak, jak On nauczał (Dzieje Apostolskie 3:22-23 / 1 Jana 2:3-6 / 1 Jana 3:2-4 / 1 Jana 5:2).
Jana 8:12
„[…] a Jezus znowu przemówił do nich tymi słowy: Ja jestem światłością świata; kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość żywota”.
9. Posiadamy autentyczną pewność zbawienia, jeśli trwamy w Ojcu i Jego Synu, Jezusie Chrystusie [(Rzymian 8:10-11 / 1 Jana 5:20) – w „Słowie Żywota” (1 Jana 1:1-4)], żyjąc według Ducha (Rzymian 8:1-2) – więcej na ten temat dowiesz się, klikając tutaj.
1 Jana 2:24-25
„[…] to, co słyszeliście od początku, niech pozostanie w was. Jeżeli pozostanie w was to, co od początku słyszeliście, i wy pozostaniecie w Synu i w Ojcu. (25) A obietnica, którą sam nam dał, to żywot wieczny”.
10. Posiadamy autentyczną pewność zbawienia, jeśli szczerze i nieugięcie tęsknimy za powrotem Jezusa [pochwyceniem Kościoła (1 Tesaloniczan 4:13-17 / 1 Koryntian 15:51-54)], by zamieszkać w domu naszego Ojca.
Jana 14:1-3
„[…] niechaj się nie trwoży serce wasze; wierzcie w Boga i we mnie wierzcie! (2) W domu Ojca mego wiele jest mieszkań; gdyby było inaczej, byłbym wam powiedział. Idę przygotować wam miejsce. (3) A jeśli pójdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę znowu i wezmę was do siebie, abyście, gdzie Ja jestem, i wy byli”.
Dzięki tym punktom przeglądnij swoje poglądy i wiarę (więcej na ten temat, kliknij tutaj), a jeśli brakuje w twoim życiu choć jednego z nich zacznij o tym rozmawiać z Bogiem – jeśli chciałbyś głębiej zbadać stan własnej wiary, kliknij tutaj.
Twoje następne pytanie dotyczy: „Na YouTube jest taki mętlik, że już sam nie wiem. Jedni mówią o przestrzeganiu dekalogu inni, że on nie obowiązuje. Czyli co? Mogę grzeszyć, a potem co? Przeproszę tylko? Nic już nie wiem”.
Dekalog (δεκάλογος dekalogos – dziesięć słów), dziesięć przykazań, w tradycji żydowskiej dziesięć oświadczeń (עשרת הדיברות, Aseret ha-Dibrot)] – zbiór podstawowych praw odnoszących się do Boga i nakazów moralnych obowiązujących pierwotnie (Stary Testament) wyznawców judaizmu.
Co Nowy Testament naucza o przestrzeganiu Dekalogu przez chrześcijan w nawiązaniu do zbawienia?
Gdyby zbawienie było możliwe dzięki przestrzeganiu prawa, Dekalogu itp., Bóg nie zmieniałby Przymierza (więcej o Przymierzach dowiesz się, klikając tutaj), a ofiara Pana Jezusa byłaby niepotrzebna (Galacjan 2:21) – więcej na temat ofiary Pana Jezusa, kliknij tutaj. Dzięki Bożemu prawu (przykazaniom) jesteśmy w stanie rozpoznać grzech (Rzymian 3:20) i określić nasz stosunek do niego.
Rzymian 3:20
„[…] jako że z uczynków Prawa żaden człowiek nie może dostąpić usprawiedliwienia w Jego oczach. Przez Prawo bowiem jest tylko większa znajomość grzechu […]”
Jak naucza Pismo Święte zbawienie jest Bożym darem (czego wielu nie rozumie), a na dar nie można w żaden sposób zapracować [nawet poprzez spełnienie wymogów prawa (Galacjan 3:11)], ani nawet zasłużyć [poprzez dobre uczynki, służbę itp. (Galacjan 2:16)]. Dar zbawienia można jedynie przyjąć, z wdzięcznością poddając się Bożej łasce – jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, kliknij tutaj.
Czy w takim razie Dekalog nas nie obowiązuje i możemy żyć jak nam się podoba?
Piszesz: „Czyli co? Mogę grzeszyć, a potem co? Przeproszę tylko???”
Dziesięć przykazań to pełne Boże przepisy na życie (prawa moralne, nie ceremonialne, które dotyczyły Starego Przymierza). Wierzę, że Nowe Przymierze nie znosi obowiązku przestrzegania ich (Mateusza 5:17-19 / Rzymian 3:31), ale przy innym podejściu (pobudkach, motywacji): „[…] Na tym bowiem polega miłość ku Bogu, że się przestrzega przykazań jego, a przykazania jego nie są uciążliwe […]” (1 List Jana 5:3). Jeśli podchodzisz do Boga i Jego prawa jak „sztywny legalista” (wzór saduceuszy i faryzeuszy) chlubiący się tym, że przestrzegasz prawa i masz zbawienie to gdzieś zagubiłeś drogę: „[…] Zerwaliście więzy z Chrystusem; wszyscy, którzy szukacie usprawiedliwienia w Prawie, wypadliście z łaski. (5) My zaś z pomocą Ducha, na zasadzie wiary wyczekujemy spodziewanej sprawiedliwości” (Galacjan 5:4).
Pismo Święte wyraźnie wskazuje (również Nowy Testament), że nie możesz lekceważyc Bożego prawa. Choć przynależność do Jezusa zmienia nasze położenie względem prawa (Dzieje Apostolskie 13:39 / Rzymian 3:20 / Galacjan 3:11)], wypełnienie dziesięciu przykazań nie jest możliwe (Galacjan 3:10-11) i jak już wspomniałem nie jest warunkiem zbawienia (Rzymian 4:13-16 / Galacjan 2:16-3:24 / Galacjan 3:11), powinniśmy szczerze i z poświęceniem dążyć do ich wypełniania. Wierzę, że człowiek usprawiedliwiony (prawdziwy chrześcijanin) jest w stanie właściwie to praktykować (choć nie bez potknięć), posiada on bowiem zaczątek Bożej natury (Boży posiew, 1 Jana 3:9) i odnowiony umysł. Skąd się to bierze? W Jezusie Chrystusie dzięki Duchowi Świętemu przyszła siła, nowe możliwości (Boża łaska – więcej na ten temat, kliknij tutaj), odrodzony duch (Tytusa 3:5), a także usprawiedliwienie.
Tytusa 3:3-7
„[…] Bo i my byliśmy niegdyś nierozumni, niesforni, błądzący, poddani pożądliwości i rozmaitym rozkoszom, żyjący w złości i zazdrości, znienawidzeni i nienawidzący siebie nawzajem. (4) Ale gdy się objawiła dobroć i miłość do ludzi Zbawiciela naszego, Boga, (5) zbawił nas nie dla uczynków sprawiedliwości, które spełniliśmy, lecz dla miłosierdzia swego przez kąpiel odrodzenia oraz odnowienie przez Ducha Świętego, (6) którego wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego, (7) abyśmy, usprawiedliwieni łaską jego, stali się dziedzicami żywota wiecznego, którego nadzieja nam przyświeca […]”.
Hebrajczyków 10:16
„[…] takie zaś jest przymierze, jakie zawrę z nimi po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich serca i na umysłach ich wypiszę je, (17) dodaje: A grzechów ich i ich nieprawości nie wspomnę więcej […]”.
Jeremiasza 31:33-34
„[…] lecz takie przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem. (34) I już nie będą siebie nawzajem pouczać, mówiąc: Poznajcie Pana! Gdyż wszyscy oni znać mnie będą, od najmłodszego do najstarszego z nich – mówi Pan – odpuszczę bowiem ich winę, a ich grzechu nigdy nie wspomnę”.
Ezechiela 36:26
„[…] i dam wam serce nowe, i ducha nowego dam do waszego wnętrza, i usunę z waszego ciała serce kamienne, a dam wam serce mięsiste”.
Chciałbym, abyś poznał czym jest Boże usprawiedliwienie i jak to pracuje w naszym życiu, kliknij tutaj. Zobacz również, co Apostoł Paweł pisał do swoich religijnych rodaków, którzy nie przyjęli usprawiedliwienia w Jezusie Chrystusie (prawa Nowego Przymierza): „Bracia! Pragnienie serca mego i modlitwa zanoszona do Boga zmierzają ku zbawieniu Izraela. Daję im bowiem świadectwo, że mają gorliwość dla Boga, ale gorliwość nierozsądną; bo nie znając usprawiedliwienia, które pochodzi od Boga, a własne usiłując ustanowić, nie podporządkowali się usprawiedliwieniu Bożemu”. Pamiętaj proszę, że obecnie na ziemi żyją grzesznicy potępieni i grzesznicy zbawieni. To są ci, którzy przyjęli Pana Jezusa jako osobistego Pana i zbawiciela (zaufali Mu), zostali duchowo odrodzeni i usprawiedliwieni.
1 Koryntian 6:11-12
„[…] A takimi niektórzy z was byli; aleście obmyci, uświęceni, i usprawiedliwieni w imieniu Pana Jezusa Chrystusa i w Duchu Boga naszego. (12) Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, lecz ja nie dam się niczym zniewolić”.
Co Pismo Święte mówi na temat twoich wątpliwości dotyczących grzechu. Piszesz: „Przeproszę tylko? Nic już nie wiem”.
Jak już pisałem zbawienie z łaski nie oznacza, że możemy robić co nam się podoba (nie możemy grzeszyć czy żyć w niesprawiedliwości). Słowo Boże wyraźnie wskazuje jak ma wyglądać życie chrześcijańskie: „[…] Ale ty mów, co odpowiada zdrowej nauce, (2) że starzy mają być trzeźwi, poważni, wstrzemięźliwi, szczerzy w wierze, miłości, cierpliwości; (3) że starsze kobiety mają również zachowywać godną postawę, jak przystoi świętym; że nie mają być skłonne do obmowy, nie nadużywać wina, dawać dobry przykład; (4) niech pouczają młodsze kobiety, żeby miłowały swoich mężów i dzieci, (5) żeby były wstrzemięźliwe, czyste, gospodarne, dobre, mężom swoim uległe, aby Słowu Bożemu ujmy nie przynoszono. (6) Młodszych zaś napominaj, aby byli wstrzemięźliwi. (7) We wszystkim stawiaj siebie za wzór dobrego sprawowania przez niesfałszowane nauczanie i prawość, (8) przez mowę szczerą i nienaganną, aby przeciwnik był zawstydzony, nie mając nic złego o nas do powiedzenia. (9) Słudzy niech będą ulegli swoim panom we wszystkim, niech będą chętni, nie przeciwstawiają się, (10) niech sobie niczego nie przywłaszczają, ale niech im dochowują całkowitej, niezawodnej wierności, aby we wszystkim byli ozdobą nauki Zbawiciela naszego, Boga. (11) Albowiem objawiła się łaska Boża, zbawienna dla wszystkich ludzi, (12) nauczając nas, abyśmy wyrzekli się bezbożności i światowych pożądliwości i na tym doczesnym świecie wstrzemięźliwie, sprawiedliwie i pobożnie żyli, (13) oczekując błogosławionej nadziei i objawienia chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Chrystusa Jezusa, (14) który dał samego siebie za nas, aby nas wykupić od wszelkiej nieprawości i oczyścić sobie lud na własność, gorliwy w dobrych uczynkach. (15) To mów i tak napominaj, i tak strofuj z całą powagą. Niechaj cię nikt nie lekceważy” (Tytusa 2:1-15).
1Piotra 2:24
„[…] On grzechy nasze sam na ciele swoim poniósł na drzewo, abyśmy, obumarłszy grzechom, dla sprawiedliwości żyli; jego sińce uleczyły was”.
1 Jana 2:28-29
„[…] a teraz, dzieci, trwajcie w Nim, abyśmy, gdy się objawi, mogli śmiało stanąć przed Nim i nie zostali zawstydzeni przy przyjściu Jego. (29) Jeżeli wiecie, że jest sprawiedliwy, wiedzcie też, że każdy, kto postępuje sprawiedliwie, z Niego się narodził” – co oznacza „narodzenie z Niego”, werset 29b dowiesz się, klikając tutaj.
Wracam do odpowiedzi na twoje pytanie: „Czyli co? Mogę grzeszyć, a potem co? Przeproszę tylko? Nic już nie wiem”.
Odpowiedź brzmi: NIE, nie możesz grzeszyć, ale: „[…] Jeśli zaś chodzimy w światłości, jak On sam jest w światłości, społeczność mamy z sobą, i krew Jezusa Chrystusa, Syna jego, oczyszcza nas od wszelkiego grzechu. (8) Jeśli mówimy, że grzechu nie mamy, sami siebie zwodzimy, i prawdy w nas nie ma. (9) Jeśli wyznajemy grzechy swoje, wierny jest Bóg i sprawiedliwy i odpuści nam grzechy, i oczyści nas od wszelkiej nieprawości. (10) Jeśli mówimy, że nie zgrzeszyliśmy, kłamcę z niego robimy i nie ma w nas Słowa Jego” (1 Jana 1:7-10).
1 Jana 2:1-2
(1) Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy. (2) On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i za grzechy całego świata.
Pismo Święte wyraźnie mówi, że masz chodzić w światłości (w związku z Jezusem), a wówczas: „[…] krew Jezusa Chrystusa, Syna jego, oczyszcza nas od wszelkiego grzechu”. Jeśli chodzi o ludzi lekceważących Boże prawo i żyjących w niemoralności, kłamstwie, obłudzie [zgodnie z normami tego świata (1 Jana 2:15-17)] to będą oni sądzeni według Bożego prawa (Rzymian 2:9-12): „[…] albo czy nie wiecie, że niesprawiedliwi Królestwa Bożego nie odziedziczą? Nie łudźcie się! Ani wszetecznicy, ani bałwochwalcy ani cudzołożnicy, ani rozpustnicy, ani mężołożnicy, ani złodzieje, ani chciwcy, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy Królestwa Bożego nie odziedziczą. A takimi niektórzy z was byli; aleście obmyci, uświęceni, i usprawiedliwieni w imieniu Pana Jezusa Chrystusa i w Duchu Boga naszego” (1 Koryntian 6:9-11).
Twoje ostatnie pytanie dotyczy: Czy chrześcijanie grzeszą?
Tak, chrześcijanie (nawet odrodzeni z Ducha Świętego, co to znaczy, dowiesz się, klikając tutaj) wciąż grzeszą, choć nie powinni i muszą z tym walczyć. Po nawróceniu (co to znaczy, dowiesz się, klikając tutaj) rozpoczynasz proces wzrastania [w sensie duchowym (1 Jana 2:12-14)] i osadzania na tronie swojego życia Jezusa Chrystusa [proces śmierci i zmartwychwstania (Kolosan 3:1-17 / Galacjan 5:16-18 / Marka 8:34b-35) – możesz posłuchać kazania na ten temat, klikając tutaj]. Pismo Święte nazywa to uświęcaniem, które rozpoczyna duchowe odrodzenie (otrzymujemy wówczas Ducha Świętgo) i trwa aż do fizycznej śmierci (więcej na ten temat, kliknij tutaj). Choć twoje życie zostało przez Boga zmienione, jesteś pod łaską [nie pod zakonem, prawem (Rzymian 8:1-9)], otrzymałeś zbawienie, Ducha Świętego, Boże objawienie, pragnienia i moc do walki z grzechem, to wciąż będziesz mu ulegał. Więc nie znajdziesz odpocznienia dla swojej duszy, aż nie przekonasz się, że życie bez grzechu jest niemożliwe. Jeśli ktokolwiek twierdzi, że już nie grzeszy, zapewne nie rozumie, czym jest w Bożych oczach grzech. Jest to bowiem stan, w jakim znajdują się wszyscy ludzie (nie są to tylko świadome lub nieświadome grzechy – więcej na ten temat tutaj). Świętość, sprawiedliwość i Boże wymagania są nieosiągalne dla śmiertelnego (grzesznego) człowieka. Im wcześniej to zrozumiesz, tym szybciej uświadomisz sobie zależność od Jezusa (ważna biblijna prawda). To jest powód, dlaczego On musiał umrzeć (złożyć ofiarę za mnie i za ciebie – takie są Boże kryteria). Teraz chciałbym, abyś poznał następną biblijną prawdę: We własnym zakresie (o własnych siłach) nigdy nie staniesz się doskonałym (bez grzechu) – doskonałość w Bożych oczach możesz osiągnąć jedynie w Jezusie Chrystusie.
Rzymian 8:1-9
„(1) Przeto teraz nie ma żadnego potępienia dla tych, którzy są w Chrystusie Jezusie. (2) Bo zakon Ducha, który daje życie w Chrystusie Jezusie, uwolnił cię od zakonu grzechu i śmierci. (3) Albowiem czego zakon nie mógł dokonać, w czym był słaby z powodu ciała, tego dokonał Bóg: przez zesłanie Syna swego w postaci grzesznego ciała, ofiarując je za grzech, potępił grzech w ciele, (4) aby słuszne żądania zakonu wykonały się na nas, którzy nie według ciała postępujemy, lecz według Ducha. (5) Bo ci, którzy żyją według ciała, myślą o tym, co cielesne; ci zaś, którzy żyją według Ducha, o tym, co duchowe. (6) Albowiem zamysł ciała, to śmierć, a zamysł Ducha, to życie i pokój. (7) Dlatego zamysł ciała jest wrogi Bogu; nie poddaje się bowiem zakonowi Bożemu, bo też nie może. (8) Ci zaś, którzy są w ciele, Bogu podobać się nie mogą. (9) Ale wy nie jesteście w ciele, lecz w Duchu, jeśli tylko Duch Boży mieszka w was. Jeśli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten nie jest jego […]”.
Masz więc żyć według Ducha (być w Chrystusie – więcej na ten temat tutaj), wciąż mieć nadzieję w Nim, będąc wdzięcznym Bogu za okazaną łaskę (więcej o łasce dowiesz się, klikając tutaj). Wyrażenia „być w Chrystusie”, „być w Jezusie”, „być w Panu”, „być w Nim” itp. występują w listach Apostołów około 160 razy i oznaczają życie w światłości (1 Jana 1:7 / Kolosan 1:12 / 1 Jana 2:9-10 / Objawienie Jana 21:24) z Jezusem, we wspólnocie (relacji, duchowym związku, społeczności – jak to wygląda w praktyce, dowiesz się, klikajac tutaj). Takie zjednoczenie (i tylko takie, żadna przynależność religijna, więcej na ten temat, kliknij tutaj) stawia cię w nowej sytuacji, w której Bóg Ojciec odbiera twoje życie jako życie swojego Syna Jezusa Chrystusa i przypisuje ci Jego sprawiedliwość: „[…] On tego, który nie znał grzechu, za nas grzechem uczynił, abyśmy w nim stali się sprawiedliwością Bożą” (2 Koryntian 5:21).
Filipian 3:9
„[…] i znalazł się w Nim – nie mając mojej sprawiedliwości, pochodzącej z Prawa, lecz Bożą sprawiedliwość, otrzymaną przez wiarę w Chrystusa, sprawiedliwość pochodzącą od Boga, opartą na wierze […]”.
Galacjan 3:13-14
„[…] Chrystus wykupił nas od przekleństwa zakonu, stawszy się za nas przekleństwem, gdyż napisano: Przeklęty każdy, który zawisł na drzewie, (14) aby błogosławieństwo Abrahamowe przeszło na pogan w Jezusie Chrystusie, my zaś, abyśmy obiecanego Ducha otrzymali przez wiarę”.
Nie chce, abyś mnie źle zrozumiał i pomyślał, że pochwalam twoje grzechy – stanowczo NIE!!! Chcę jedynie pokazać ci, co o tym mówi Pismo Święte i czym jest zbawienie w Jezusie Chrystusie, a także zachęcić cię, abyś trwał w wierze, lepiej poznawał Jezusa, doświadczał Bożej mocy i oczyszczał pole z nieprzyjaciela. Chciałbym również bardzo mocno podkreślić, że pewne grzechy nie mogą mieć miejsca w twoim życiu i uczulić cię na niektóre z nich, ponieważ: „[…] ci, którzy te rzeczy czynią, Królestwa Bożego nie odziedziczą” (Galacjan 5:21b). Oznacza to, że ludzie czyniący te rzeczy nigdy nie doświadczyli prawdziwego odrodzenia (nigdy osobiście nie poznali Jezusa Chrystusa jako osobistego Pana i Zbawiciela – więcej na ten temat, kliknij tutaj).
Efezjan 5:3
„[…] a rozpusta i wszelka nieczystość lub chciwość niech nawet nie będą wymieniane wśród was, jak przystoi świętym […]”.
1 Jana 5:16-17
„[…] jeżeli ktoś widzi, że brat jego popełnia grzech, lecz nie śmiertelny, niech się modli, a Bóg da mu żywot, to jest tym, którzy nie popełniają grzechu śmiertelnego. Wszak jest grzech śmiertelny; nie o takim mówię, żeby się modlić. (17) Wszelka nieprawość jest grzechem; lecz nie każdy grzech jest śmiertelny”.
Marka 3:28-29
„[…] zaprawdę powiadam wam: Wszystkie grzechy będą odpuszczone synom ludzkim, nawet bluźnierstwa, ilekroć by je wypowiedzieli. (29) Kto by jednak zbluźnił przeciwko Duchowi Świętemu, nie dostąpi odpuszczenia na wieki, ale będzie winien grzechu wiekuistego”.
1 Koryntian 6:18
„[…] uciekajcie przed wszeteczeństwem. Wszelki grzech, jakiego człowiek się dopuszcza, jest poza ciałem; ale kto się wszeteczeństwa dopuszcza, ten grzeszy przeciwko własnemu ciału”.
1 Koryntian 5:11
„[…] lecz teraz napisałem wam, abyście nie przestawali z tym, który się mieni bratem, a jest wszetecznikiem lub chciwcem, lub bałwochwalcą, lub oszczercą, lub pijakiem, lub grabieżcą, żebyście z takim nawet nie jadali”.
Galacjan 5:19-21
„[…] jawne zaś są uczynki ciała, mianowicie: wszeteczeństwo, nieczystość, rozpusta, (20) bałwochwalstwo, czary, wrogość, spór, zazdrość, gniew, knowania, waśnie, odszczepieństwo, (21) zabójstwa, pijaństwo, obżarstwo i tym podobne; o tych zapowiadam wam, jak już przedtem zapowiedziałem, że ci, którzy te rzeczy czynią, Królestwa Bożego nie odziedziczą”.
1 Koryntian 10: 8-10
„[…] nie oddawajmy się też wszeteczeństwu, jak niektórzy z nich oddawali się wszeteczeństwu, i padło ich jednego dnia dwadzieścia trzy tysiące, (9) ani nie kuśmy Pana, jak niektórzy z nich kusili i od wężów poginęli, (10) ani nie szemrajcie, jak niektórzy z nich szemrali, i poginęli z ręki Niszczyciela”.
Kolosan 3:5-17
„[…] umartwiajcie tedy to, co w waszych członkach jest ziemskiego: wszeteczeństwo, nieczystość, namiętność, złą pożądliwość i chciwość, która jest bałwochwalstwem, (6) z powodu których przychodzi gniew Boży. (7) Niegdyś i wy postępowaliście podobnie, kiedy im się oddawaliście; (8) ale teraz odrzućcie i wy to wszystko: gniew, zapalczywość, złość, bluźnierstwo i nieprzyzwoite słowa z ust waszych; (9) nie okłamujcie się nawzajem, skoro zewlekliście z siebie starego człowieka wraz z uczynkami jego, (10) a przyoblekli nowego, który się odnawia ustawicznie ku poznaniu na obraz tego, który go stworzył. (11) W odnowieniu tym nie ma Greka ani Żyda, obrzezania ani nieobrzezania, cudzoziemca, Scyty, niewolnika, wolnego, lecz Chrystus jest wszystkim i we wszystkich. (12) Przeto przyobleczcie się jako wybrani Boży, święci i umiłowani, w serdeczne współczucie, w dobroć, pokorę, łagodność i cierpliwość, (13) znosząc jedni drugich i przebaczając sobie nawzajem, jeśli kto ma powód do skargi przeciw komu: Jak Chrystus odpuścił wam, tak i wy. (14) A ponad to wszystko przyobleczcie się w miłość, która jest spójnią doskonałości. (15) A w sercach waszych niech rządzi pokój Chrystusowy, do którego też powołani jesteście w jednym ciele; a bądźcie wdzięczni. (16) Słowo Chrystusowe niech mieszka w was obficie; we wszelkiej mądrości nauczajcie i napominajcie jedni drugich przez psalmy, hymny, pieśni duchowne, wdzięcznie śpiewając Bogu w sercach waszych; (17) i wszystko, cokolwiek czynicie w słowie lub w uczynku, wszystko czyńcie w imieniu Pana Jezusa, dziękując przez Niego Bogu Ojcu”.
2 Koryntian 12:20-21
„[…] obawiam się bowiem, że gdy przyjdę, zastanę was nie takimi, jakimi bym chciał i że wy również nie znajdziecie mnie takim, jakim chcielibyście, lecz że może będą swary, zazdrość, gniew, zwady, oszczerstwa, obmowy, nadymanie się, nieporządki; (21) obawiam się, że gdy przyjdę, Bóg mój upokorzy mnie przed wami i że będę musiał ubolewać nad wieloma z tych, którzy ongiś popełnili grzechy i do dziś jeszcze za nie nie odpokutowali, grzechy nieczystości, wszeteczeństwa i rozwiązłości, których się dopuścili”.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, czym jest stopniowanie grzechów, a także grzech śmiertelny i grzech przeciwko Duchowi Świętemu. Powinieneś poznawać kolejne etapy chrześcijańskiego życia i uczyć się chodzić z Jezusem. Gdyż w Nim (poprzez wiarę) znajdziesz nadzieję i moc do zwycięstwa (2 Piotra 1:2-13) – wyczerpujący artykuł na ten temat możesz przeczytać, klikając tutaj. Zachęcam cię również do głębszego zapoznania się z pojęciem grzechu z biblijnej perspektywy: kliknij tutaj. To pomoże ci zająć się kwestią walki (choć nie o własnych siłach) i uświęcania (jeden z elementów życia każdego chrześcijanina – więcej o uświęcaniu dowiesz się, klikając tutaj). Chciałbym również, abyś szczegółowo poznał Bożą drogę zbawienia człowieka, utożsamił się z nią, klikając tutaj i zobaczył na czym to polega.
Napisz proszę czy otrzymałeś odpowiedź na swoje pytania. Do usłyszenia, niech ci Bóg błogosławi. Luke/ luke@zaJezusem.com